Myslel si, že je upír. Podvodníci ho okradli o miliony

Domácí Domácí
20. 1. 2014 12:10
Manželé muže přesvědčili, že jim vysává energii a dostali z něj 3,5 milionu korun.
upírka
upírka | Foto: Produkce

Brno - Rozsudek v těžko uvěřitelném případu vynesl Nejvyšší soud v Brně. Ten potvrdil podmíněný trest manželům, kteří přesvědčili svého známého, že je energetický upír a vylákali na něm přes 3,5 milionu korun.

Manželé z Brna využili známého víru v Boha a v průběhu let 2007 až 2009 ho pravidelně navštěvovali u něj v bytě, kde se společně modlili a předváděli mu svoje údajné duševní schopnosti. O případu informoval internetový deník Týden.cz.

"Poškozeného úmyslně mylně přesvědčili o tom, že je energetickým upírem a vysává z obviněného muže jeho vesmírnou energii, a proto mu za to musí platit, dále že v minulých životech byl poškozený manželkou obviněného, vůči kterému a jeho rodině má dluhy. Ty že si musí odpracovat a být pro obviněného a jeho kruh modlících se lidí užitečný." shrnul soud jejich podvod.

Poškozený je duševně zdravý

Oba manželé před soudem tvrdili, že jde o vyřizování osobních sporů. Podání trestního oznámení pak obviněný muž označil jako typickou formu likvidace členů sekty.

Obvinění se snažili před soudem zároveň zpochybnit věrohodnost poškozeného. Soudní znalkyně však vyloučily, že by poškozený měl duševní nemoc nebo poruchu a shodly se na tom, že vypovídal o tom, co skutečně prožil. Jeho projev byl podle nich přirozený a pravdivý.

"Provedeným dokazováním bylo bez pochybností prokázáno, že obvinění úmyslně zneužili víry poškozeného v Boha a v jejich nadpřirozené léčitelské schopnosti, schopnost komunikace se silami mimo reálný svět a dlouhodobě na něm kořistili a připravovali ho o peníze," tvrdí ve svém rozhodnutí Nejvyšší soud.

Ten označil jednání podvodníků za "ohlupování" a jejich dovolání zamítl. Potvrdil jim tak tříletý trest vězení s podmíněným odkladem na zkušební dobu pěti let.

Škodu musí nahradit

Manželský pár nechtěl poškozenému peníze vracet a byl přesvědčen, že jeho nárok na odškodnění je již promlčen. Údajný energetický upír se totiž k trestnímu řízení připojil až po více než pěti letech od způsobení škody, Nejvyšší soud však jejich námitkám nevyhověl.

"Za počátek běhu subjektivní promlčecí doby, to je chvíle, odkdy se poškozený mohl prokazatelně dozvědět o vzniklé škodě, je nutno dle názoru Nejvyššího soudu označit datum podání trestního oznámení v únoru 2012. Jestliže pak poškozený o osm měsíců později uplatnil nárok na náhradu škody v konkrétní výši, tak k promlčení jeho práva na náhradu škody nedošlo," rozhodnul dovolací senát v čele s Danuší Novotnou.

V současnosti už bývalí manželé mají povinnost během pětileté podmínky povinnost zaplatit podvedenému způsobenou škodu. Pokud tak neučiní, odsedí si svůj trest ve vězení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svět knihy přišlo zhruba 35 tisíc lidí, přes pokles jsou pořadatelé spokojeni

Pražský veletrh Svět knihy letos podle předběžných údajů navštívilo 34 až 36 tisíc lidí, zhruba o 30 procent méně než dřív. Vzhledem k okolnostem a dopadům pandemie koronaviru to mluvčí Jana Chalupová nicméně označuje za vynikající. Akce začala ve čtvrtek a skončila v neděli večer.

V posledním předpandemickém roce dorazilo rekordních 50 tisíc lidí. Letos zřejmě hrál roli i nižší počet návštěv školáků, neboť některé vyhlásily na pondělí před svátkem volno a děti mohly odjet na prodloužený víkend. Se zájmem jsou však pořadatelé nakonec spokojeni, byť ředitel Radovan Auer ještě ve čtvrtek doufal, že by letos mohl padnout rekord.

Zdroj: ČTK
Další zprávy