Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Romana Fröhoaffa, který si odpyká 12 let a devět měsíců za pokus o vraždu spoluvězně.
Pobodal jej v cele přiostřeným příborovým nožem. Soudy mu za to kvůli neléčitelné psychické poruše uložily také zabezpečovací detenci.
Ústavní soudci označili jeho stížnost za zjevně neopodstatněnou, je uvedeno v databázi rozhodnutí.
Recidivista Fröhoaff zaútočil na spoluvězně v roce 2009 v pardubické věznici.
Podle obžaloby předcházela útoku hádka mezi vězni. Fröhoaff použil přiostřený nožík, který měli trestanci schovaný v cele. Od napadeného jej museli odtrhnout spoluvězni.
Spoluvězni pobodal hrudník a krk
Muž utrpěl několik bodných ran v hrudníku a krku a kvůli zranění bránice a sleziny jej léčili v pardubické nemocnici.
V ústavní stížnosti pachatel nepopřel, že na poškozeného zaútočil. Zpochybnil ale přímý vražedný úmysl. Zopakoval také tvrzení, že pobodaný muž o den dříve napadl Fröhoaffa.
Ten byl prý ještě druhý den silně rozrušený a jednal v úzkostném stavu. V ruce soka spatřil lesklý předmět. Bál se, že jde o nůž a že se znovu stane terčem útoku. Proto se prý sám chopil nože.
Později se ukázalo, že měl pobodaný v ruce lžičku, což prý ale Fröhoaff kvůli zelenému zákalu nepoznal.
Nebyl to pokus o vraždu, tvrdí obhajoba
Podle obhajoby měl soud hodnotit útok nikoliv jako pokus o vraždu, ale jako ublížení na zdraví, následek vězeňské rvačky a vyřizování účtů. Obhajoba v ústavní stížnosti zpochybnila také výši uloženého trestu a nutnost zabezpečovací detence.
Ústavní soudci nezjistili žádné porušení základních práv. "Odůvodnění napadených rozhodnutí podle Ústavního soudu nesvědčí o tom, že by se dopustily libovůle v rozhodování," uvedla v usnesení soudkyně zpravodajka Ivana Janů.
Justice podle ústavních soudců řádně odůvodnila i uložení detence namísto běžné ústavní léčby.
"Obecné soudy konstatovaly, že ochranné léčení by vzhledem k duševní poruše, která u stěžovatele byla shledána a která není medikamentózně léčitelná, nevedlo k odpovídající ochraně společnosti," stojí v usnesení.
Krajský soud v Hradci Králové nejprve uložil Fröhoaffovi 13 let vězení. Vrchní soud v Praze pak trest odnětí svobody snížil. V době útoku si recidivista odpykával sedmiletý trest například za ublížení na zdraví. Znalci jej označili za psychopatickou osobnost.