Kdo chce být zdravý, musí platit, tvrdí šéf FN Brno

Vladimír Barák
7. 6. 2011 14:45
Ředitel Fakultní nemocnice v Brně Roman Kraus poskytl Aktuálně.cz rozhovor
Ředitel FN Brno Roman Kraus
Ředitel FN Brno Roman Kraus | Foto: Fakultní nemocnice Brno

Brno - Pacienti v České republice by se měli na léčbě více finančně spolupodílet, říká Roman Kraus - ředitel Fakultní nemocnice v Brně - v rozhovoru, který poskytl Aktuálně.cz.

Podle něj jdou plánované reformy ministra zdravotnictví Leoše Hegera správnou cestou. Oceňuje jejich koncepci, kterou naopak postrádal u změn ve zdravotnictví prosazovaných za vlády ČSSD. 

Ředitel jedné z největších českých nemocnic ve svých odpovědích neopomenul ani hromadnou výzvu lékařů "Děkujeme, odcházíme", zamyšlení nad finanční situací v českém zdravotnictví a šířící se nákazu střevní bakterie EHEC.

Lékaři děkovali, neodešli

A.cz: Pane řediteli, o kolik lékařů jste přišli kvůli akci Děkujeme, odcházíme?

Naší nemocnice se nakonec tato celonárodní akce vůbec nedotkla. Odešlo sedm lékařů, ale ti svůj odchod oznámili měsíce dopředu. Pokud jde o vztahy lékařů a pacientů, tak tam samozřejmě byly reakce na články novin, na webdiskuzích. Ale trvalo to jen chviličku.

A.cz: U jiných jihomoravských nemocnic se ale nedá mluvit o tak ideálním stavu.

Víte, v Česku je nemocnic nadbytek. Tak to prostě je. Takže kdyby některé nemocnice skutečně přišly o lékaře, ukázalo by se, jak jsou v kraji potřebné a možná by provoz ukončily. Dostupnost zdravotní péče by se nezhoršila, ta je v našem kraji opravdu vysoká. Navíc by se ušetřily peníze.

A.cz: To je možná nejpalčivější problém českého zdravotnictví obecně? Nedostatek peněz.

Pane redaktore, s tím souhlasit nemohu. Nechci říkat, že peněz je moc. Každopádně by ale měly být efektivněji využity. Medicína dokáže utratit peníze vždy a sebevětší množství. Je tedy na vedení nemocnic, ale i celostátní politiky, umět říct kam s penězi ano, kam už ne. Problém je distribuce peněz, ne množství.

Už jsem zažil mnoho ministrů

A.cz: Na stole máte dnešní noviny. Všechny se věnují reformě zdravotnictví. Po zdravotní sestře Juráskové se do ní teď pustil pravicový lékař Leoš Heger.

To oceňuji, ani nevíte jak. Zažil jsem mnoho ministrů. Jediné, co bych vytknul, tak u ČSSD chyběla jakákoli koncepce reformy. První koncept přinesl až ministr Julínek (za ODS, pozn.red.). Na žádného ministra si ale nestěžuji - osobní kontakt byl fér s každým z nich.

A.cz: K vaší poslední odpovědi, napadlo mne, že...

Určitě chcete připomenout můj přátelský vztah s Tomášem Julínkem. Ale s tím se znám od 16 let, kdy jsme spolu chodili do školy, jsme kamarádi.

A.cz: Kdepak, chtěl jsem zmínit, že o žádném ministrovi nemůžete mluvit špatně, protože by se po volbách mohl do své funkce vrátit a odvolat Vás.

Když se rozhodne mě odvolat, opět obléknu lékařský plášť. V mých 56 letech už na funkcích nelpím.

Fakultní nemocnice Brno
Fakultní nemocnice Brno | Foto: FN Brno

A.cz: Možná by stálo za to zamyslet se, jak reforma konkrétně dopadne na nemocnici, kterou řídíte?

Ani Vy, ani já nevíme, jak bude reforma vypadat, takže to je předčasné.

A.cz: Vždyť se o ní mluví dnes a denně. Příklad: poplatek v nemocnici 100 korun, podpůrné léky si nemocní hradí sami. Pacient si sáhne hlouběji do kapsy.

V České republice je nejmenší spoluúčast pacienta v celé Evropě! To jsou fakta. Pacient se musí víc spolupodílet, jiná cesta není. Pokud chcete, aby jezdilo Vaše auto, musíte do něj investovat. To samé se zdravím.

Evropská nákaza. Co nebo kdo za tím stojí?

A.cz: Jako lékař určitě sledujete šířící se nákazu krvácivého průjmu. Zemřely na ni už desítky Evropanů.

Nejsem příznivec konspiračních teorií, ale mám dojem, že za tím vším stojí mnohem víc. Protože tisíce nakažených, to rozhodně není běžná věc.

A.cz: Vyhýbáte se zelenině?

Tento týden jsem doma připravoval šopský salát, i s medializovanými okurkami. A chutnal mi.

 

Právě se děje

Další zprávy