Brno - Občanské sdružení Jihočeské matky se nemůže účastnit řízení o prodloužení provozu Jaderné elektrárny Dukovany. Stížnost sdružení proti nepříznivému verdiktu Městského soudu v Praze nyní zamítl Nejvyšší správní soud.
Informaci z úřední desky potvrdila předsedkyně Jihočeských matek Monika Machová Wittingerová.
Řízení před Státním úřadem pro jadernou bezpečnost (SÚJB), jež se týkají atomových elektráren, se podle zákona účastní jen provozovatel, tedy ČEZ. Ekologové podobnou praxi dlouhodobě kritizují, zastání ale v minulosti nenašli ani u Ústavního soudu. Také proto nynější verdikt Nejvyššího správního soudu Jihočeské matky nepřekvapil.
Matky: Atomový zákon je třeba předělat
"Je to stále o tom samém. Je to jeden z důvodů, proč se snažíme o novelizaci atomového zákona, aby se řízení mohla účastnit také občanská sdružení a obce," řekla Machová Wittingerová. Nejvyšší správní soud zatím odůvodnění svého rozhodnutí nezveřejnil, má na to 30 dní.
Ekologové už řadu let tvrdí, že zprovozňování a rozšiřování atomových elektráren souvisí s ochranou přírody a životního prostředí. Riziko pro život lidí, jejich majetek i kvalitu životního prostředí podle aktivistů vyplývá přímo ze základních principů jaderné štěpné reakce.
Upozorňují na to, že by měli mít právo se vyjádřit. SÚJB i ČEZ jako provozovatel Temelína zastávají opačné stanovisko. Míní, že atomový zákon je specifická norma, která ohledně účasti v řízení hovoří jednoznačně.
Dukovany jsou v provozu od roku 1985. Spolu s mladší atomovou elektrárnou v jihočeském Temelíně, která funguje od roku 2000, představují největší tuzemské zdroje elektřiny. Investice do modernizace Dukovan mají prodloužit životnost elektrárny oproti původně plánovaným 30 rokům na dvojnásobek.