Exšéf strážníků v Brně: Přestupky známých jsem nezahlazoval

ČTK ČTK
7. 4. 2014 11:57
Přikryl je viněn z toho, že v 31 případech přestupky řešil domluvou, místo aby udělil pokutu. Za zneužití pravomoci úřední osoby mu nyní hrozí až rok vězení.
Jaroslav Přikryl
Jaroslav Přikryl | Foto: Městská policie Brno

Brno - Bývalý ředitel brněnských strážníků Jaroslav Přikryl u brněnského městského soudu popřel, že by dopravní přestupky svých známých řešil domluvou místo toho, aby jim byla udělena pokuta.

Přikryl je obžalován z 31 takovýchto skutků. Za zneužití pravomoci úřední osoby mu nyní hrozí až rok vězení. Podle něj obžaloba obsahuje údaje "vytržené z kontextu, které jsou nesourodým slepencem několika skutkových dějů".

Přikryl uvedl, že vznikla nepravdivá fáma, že zahlazováním přestupků pomáhal známým. Soudu při dnešním zahájení procesu řekl, že mnohé z těchto lidí vůbec nezná. Ti se podle strážníků v terénu dopustili přestupků kvůli parkování na chodníku, na místech se zákazem stání nebo v těsné blízkosti křižovatek.

"Každý z těchto lidí (31 řidičů) si přišel na městskou policii stěžovat na to, že jim hrozí pokuta. Policejní orgán se při vyšetřování vůbec nezabýval podstatou věci," řekl Přikryl.

Mezi lidmi, jimž byl zahlazen přestupek, by měli být podnikatelé nebo dva komunální politici. U těchto spisů je v počítačovém systému strážníků uvedeno, že je řešil strážník s číslem 01031 - tedy Přikryl.

Přikryl: Selhala má podřízená

Ten ale uvedl, že sám do systému nic k těmto kauzám nevložil, přičemž podle předpisů městské policie je podle něj za řešení přestupku odpovědný ten, kdo tento zápis učinil, což on "v žádném případě nebyl".

Podle bývalého ředitele strážníků neselhal on, ale jeho podřízená, které postoupil stížnosti řidičů, aby se jimi dále zabývala. Místo toho, aby se jimi sama zabývala, uvedla prý bez jeho vědomí do systému, že je již vyřešil Přikryl.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Ten v pondělí uvedl, že šlo o kauzy, kdy strážníci při umístění oznámení o spáchání přestupku za stěrač aut postupovali v rozporu se zákonem. To přimělo řidiče si na ně stěžovat.

"Nemůže tady být zvůle strážníků s tím, že si mohou dělat, co chtějí," uvedl Přikryl.

Oznámení o spáchání dopravního přestupku našla například podle něj za stěračem lékařka, která vezla svoji rodící sestru do porodnice, nebo majitel firmy, jenž měl pro svá auta výjimky pro zaparkování v zakázaných zónách, ty ale nebyly viditelně vystaveny.

"Stoprocentně dogmaticky uplatňovat zákon nejde. Strážníci si usnadňovali práci tak, že v noci vyjížděli na sídliště a rozdávali za auta stovky parkovaček," uvedl.

Proces s Přikrylem začal až napočtvrté. V minulosti se dvakrát pro nemoc z jednání omluvil, jednou se omluvila jeho advokátka. Od 4. dubna letošního roku již není pracovníkem městské policie; pracovní poměr s ním byl ukončen dohodou.

119 spisů s osobními daty

Přikrylova kauza souvisí s několika dalšími. V září 2012 dal soud pokutu 30 tisíc korun tehdejšímu náměstkovi ředitele brněnské městské policie Milanu Šimonovi za to, že zahladil své známé dopravní přestupek. Šimon s verdiktem nesouhlasí. Uvedl, že šlo o komplot, za kterým stojí jeho někdejší nadřízený Přikryl.

Následně byl i Přikryl obviněn, že také on takto postupoval. Ten se pak pokusil dokázat, že nepostupoval nestandardně. Nechal vytáhnout ze systému strážníků přestupky, které byly řešeny původně pokutou a byly změněny na domluvu.

Tím, že pak předal 119 spisů s osobními daty lidí státnímu zastupitelství, s těmito citlivými informacemi neoprávněně nakládal. Soud jej za to v půli února potrestal 15 měsíci vězení s podmíněným odkladem na tři roky. Následně byl odvolán z místa ředitele brněnské městské policie. Pak musel od strážníků odejít.

"Kdo seje vítr, sklízí bouři, a přesně to se stalo v této kauze," řekl ČTK Šimon, který je jedním ze svědků v Přikrylově případu. Zdůraznil, že v systému strážníků bylo více podezřelých přestupků řešených pouhou domluvou. Kdyby jej prý kriminalisté důkladněji zkontrolovali, bezesporu by je odhalili.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy