Brno - Psaní dopisů má v dnešní době zajisté své kouzlo. Jako opravdovým kouzlem však můžou mnoha lidem změnit život listy, které brzy odejdou poštou z Brna do všech koutů světa.
Organizace Amnesty International včera v pasáži Alfa uspořádala maraton psaní dopisů, při kterém mohli zájemci pomoci rozhýbat úřednická kola u pěti případů porušování lidských práv. Akce se koná u příležitosti Mezinárodního dne lidských práv po celém světě, v Brně byla navíc součástí již jedenáctého ročníku festivalu Týden lidských práv.
Miriam Lopézovou z Mexika donutili vojáci znásilňováním a mučením k doznání se za spáchání trestného činu. Tunisan Džábar Mádžrí byl odsouzen k více než sedmi letům vězení za údajné znevažování islámu na Facebooku.
Tisíce romských dětí na Slovensku chodí automaticky již od počátku školní docházky do segregovaných výlučně romských tříd, což je vážně poznamenává na celý život. Odpůrci těchto praktik mohli vyjádřit nesouhlas s těmito a mnoha dalšími případy prostřednictvím dopisů adresovaných vládám či komukoli jinému, kdo má moc tuto situaci změnit.
"Možná si pomyslíte, že taková akce k ničemu není, ale opak je pravdou. Existují situace, kdy mělo poslání tolika dopisů veliký význam," upozornil petiční koordinátor Amnesty International Jan Klement.
Jako příklad uvedl ázerbájdžánského studenta, který několik týdnů po doručení dopisů dostal prezidentskou milost z výkonu trestu za vyzývání k protivládním demonstracím. Listy byly psané vždy v jednom z úředních jazyků z místa bydliště adresáta a zájemci mohli buď podepsat již předtištěný text, anebo napsat svůj vlastní.
Podpořit dobrou věc přišel do Alfa pasáže také dvacetiletý student Luboš Zíma. "Práva lidí i zvířat by se podle mě dodržovat měla. Každému se přece musí dostávat důstojného zacházení," vyjádřil svůj názor a rozhodl se za sebe odeslat dopis na všechny z uvedených adres.
Stejně to udělala i většina ostatních lidí. Často také podotkli, že napsat svou adresu na podepsaný papír je v kontrastu s vážností případů porušování lidských práv to nejmenší.