Bývalý židovský hřbitov ve Slavkově překlene most

ČTK ČTK
15. 11. 2010 10:29
Investor stavby supermarketu se dohodl s představiteli židovské obce na přemostění hřbitova
Supermarket nevznikne přímo na místě bývalého hřbitova, ale o něco dál.
Supermarket nevznikne přímo na místě bývalého hřbitova, ale o něco dál. | Foto: Aktuálně.cz

Slavkov u Brna - Starý židovský hřbitov, který před časem objevili dělníci při stavbě obchodního domu ve Slavkově u Brna na Vyškovsku, nebude projektem poškozen. Pohřebiště bude přemostěno a prostor pod ním uzavřen.

Hřbitov stojí v prostoru, kde bude příjezd k novému supermarketu. "Zůstane zachován v souladu s židovskou vírou," řekla vedoucí slavkovského stavebního úřadu Hana Postránecká. Právě po takovémto řešení volala židovská obec.

"V současné době projektanti řeší technické detaily projektu. Obě strany - investor i zástupci Židů jsou v kontaktu a na řešení aktivně spolupracují," dodala.

Samotné pohřebiště se podle ní bude nacházet pod překlenutím a mohlo by být přístupné jen pro zájemce, popřípadě v době pietních aktů.

Ostatky znovu pohřbili

Slavkovská radnice je připravena tuto lokalitu upravit tak, aby měla důstojný vzhled. V budoucnu se počítá s tím, že na ní bude umístěna pamětní deska upozorňující na význam místa.

Pohřebiště se našlo při výstavbě obchodního domu. Původně se hovořilo o tom, že dělníci odkryli šest hrobů. Nakonec se ale ukázalo, že jich bylo 64. Ostatky byly později v souladu s židovskými tradicemi opět obřadně pohřbeny.

Zástupci Židů pak vyzvali investora, aby zachoval pohřebiště nedotčené a přišel s technickým řešením, které umožní výstavbu supermarketu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 41 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), později informaci potvrdil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

"Jsem rád, že vláda dnes schválila převedení 5 mld. Kč z rozpočtové rezervy do rozpočtu ministerstva obrany. Je to alespoň částečné naplnění slibu vojákům a výsledek složitých jednání. Věřím, že v únoru vláda projedná i přesun zbylých finančních prostředků," napsal Metnar na svém twitterovém účtu.

Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna. Ministr Metnar věří i nadále tomu, že vláda v únoru projedná vrácení zbývajících peněz. 

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy