Brno - Bývalá strážnice Městské policie v Brně by měla vrátit 200.000 korun, které dostala jako odstupné po pracovním úrazu a následném odchodu ze zaměstnání.
Důvodem je to, že poté nastoupila jako referentka na úřad jedné z brněnských čtvrtí. Nejvyšší soud (NS) rozhodl, že se tak vrátila k témuž zaměstnavateli - Statutárnímu městu Brnu, a tím pádem jí zanikl nárok na odstupné.
Městské části ani městská policie nejsou z hlediska pracovněprávních vztahů samostatné subjekty, rozhodl NS v nezvyklém sporu.
Zaměstnanci úřadů městských částí podle NS spadají pod statutární město. "Městská část jako organizační jednotka územně členěného statutárního města ani nemá oprávnění samostatně jednat v pracovněprávních vztazích, tedy samostatně nabývat práva z pracovněprávních vztahů a nést povinnosti z těchto vztahů vyplývající," stojí v rozsudku senátu s předsedou Zdeňkem Novotným. Podobně je to u strážníků statutárních měst.
Přitom když se sporem Brna a bývalé strážnice zabývaly místní městský i krajský soud, dospěly k přímo opačnému závěru.
"Na zaměstnance Magistrátu města Brna, úřadů jednotlivých městských částí a městské policie je nutno pohlížet tak, jako by byli zaměstnanci odlišných zaměstnavatelů," rozhodl v roce 2010 Městský soud v Brně.
Nyní se musí městský soud případem zabývat znovu. "Právní názor vyslovený v tomto rozsudku je závazný," zdůraznil Nejvyšší soud.
Žena u Městské policie Brno pracovala jako strážnice. V roce 2004 utrpěla nespecifikovaný úraz, po kterém se stala částečným invalidou. Proto v roce 2007 rozvázala pracovní poměr dohodou a získala odstupné ve výši dvanáctinásobku průměrného výdělku.
Od 1. ledna 2008 pak nastoupila na úřad městské části. Následovala žaloba brněnského magistrátu, který chtěl vrátit většinu odstupného, konkrétně šlo o 200.000 korun plus úroky. Částku ještě navýší náklady právního zastoupení.