U Lipna vznikla nová turistická lákadla za 60 milionů

ČTK ČTK
30. 9. 2011 17:38
Region nabízí nové sjezdovky, lanovky a cyklistické trasy
Vodní přehrada Lipno
Vodní přehrada Lipno | Foto: ČEZ

České Budějovice - Nové sjezdovky, lanovky nebo cyklistické trasy vznikly za poslední tři roky v okolí lipenské přehrady a rakouské oblasti Mühlviertel jako součást projektu rozvoje přeshraniční turistické destinace.

Náklady na jejich vybudování činily více než 2,4 miliony eur (zhruba 60 milionů korun), řekli novinářům zástupci projektu.

"Tento region má výhodu v tom, že jej turisté mohou využívat po celý rok," uvedl Jiří Vlach, ředitel Regionální rozvojové agentury, která byla jedním z vedoucích partnerů projektu.

Lidé v létě v této oblasti rádi jezdí k lipenskému jezeru, v zimě zase preferují lyžování v rakouském areálu Sternstein, jak řekl Vlach.

Nové tratě přilákaly více turistů

Právě středisko Sternstein v posledních letech zmodernizovalo za finance získané z tohoto projektu sjezdovky a lanovky.

"Novinky a inovované tratě okamžitě přilákaly ve větším počtu místní i zahraniční turisty. Jsme středisko zaměřené především na rodinné lyžování, což právě Češi vítají," uvedl ředitel Sternsteinu Andreas Eckerstorfer.

Areál na rakouské straně Šumavy každoročně v zimě navštěvují desítky tisíc Čechů.

Přeshraniční projekt také mimo jiné spolufinancoval výstavbu cyklotrasy mezi Přední Výtoní na Českokrumlovsku a nejvýše položeným hradem v Česku Vítkovým kamenem.

"Řada turistů, kteří tam míří, se totiž rekrutuje z cyklistů," uvedla starostka Přední Výtoně Regina Houšková. Podle jejích informací letos hrad navštíví přes 30 000 lidí.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy