Nezvládli odklidit sníh. Město hrozí pokutou i výpovědí

ČTK ČTK
21. 1. 2013 14:29
A.S.A. podle své mluvčí udělala pro odstranění kalamity v Českých Budějovicích maximum
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

České Budějovice - Kvůli nesplněným lhůtám, ve kterých měl být z českobudějovických silnic a chodníků uklizen sníh, hrozí společnosti A.S.A. České Budějovice, pokuta a výpověď smlouvy o provádění letní a zimní údržby.

Řekl to primátor Juraj Thoma (HOPB).

Od středy do pátku napadlo ve městě 30 centimetrů sněhu, dodnes jsou chodníky těžko schůdné a auta nemohou parkovat kvůli sněhovým bariérám. V pondělí opět začal padat sníh. A.S.A. podle své mluvčí udělala pro odstranění kalamity maximum.

"V pátek 18. ledna společnost obdržela naši písemnou výtku, že zcela evidentně neplní schválený plán zimní údržby. Ten například pro chodníky stanoví lhůtu nejvýše dvou dnů, během kterých by měly být schůdné v podstatě všechny chodníky ve městě. Nemluvě o některých zastávkách MHD, které nebyly uklizeny ani v pátek odpoledne," konstatoval primátor.

Požádal proto náměstka, aby firmě magistrát udělil pokutu.

Ta sice podle něj nic nezmění na nezvládnutém úklidu a komplikacích, jež pocítili všichni obyvatelé a návštěvníci města, ale pro firmu by to mělo být důrazné varování.

Městské radě na nejbližším zasedání navrhne, aby město smlouvu s touto společností vypovědělo. Zároveň poděkoval těm, co se na úklidu před svými domy dobrovolně podíleli.

Udělali jsme maximum, tvrdí společnost

Mluvčí společnosti A.S.A. Marie Mocková sdělila, že společnost pro odstranění kalamitního stavu udělala maximum.

"O pomoc jsme požádali externí firmy, které nám dodaly těžkou techniku i zaměstnance. Zároveň jsme povolali další stroje z našich provozoven v Praze a Prostějově, odkud přijeli i s čerstvými posilami," tvrdí.

Momentálně je pro společnost prioritou dokončení úklidu po sněhové kalamitě. "Veškeré záležitosti a okolnosti, týkající se písemné výtky, proto budeme řešit až dodatečně," dodala.

Podle jejích informací bylo během odstraňování následků kalamity posypáno 326.255 kilometrů komunikací a chodníků, pluhem projeto 341.654 kilometrů, a sdruženým výkonem, tedy sypáním a plužením dohromady, ošetřeno dalších 3510 kilometrů komunikací a chodníků.

K zastávce půlmetrová bariéra

Podle Františka Vavrušky z českobudějovického pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu napadlo v krajském městě k pátku 25 až 30 centimetrů sněhu.

Úklid sněhu nezvládají i některé obce v okolí Českých Budějovic, třeba v Hrdějovicích. I tam dodnes nemají uklizené některé ulice. Na zastávkách MHD musejí děti a staří lidé překračovat půlmetrové bariéry sněhu.

"Některé silnice udržuje Správa a údržba silnic, některé zemědělské družstvo, zbytek obec. Máme na všechno dva lidi, nestíhají," řekla starostka obce Jana Lepičová.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy