Na Šumavě rozkradli kamery monitorující pohyb rysů

ČTK ČTK
2. 3. 2011 11:17
Kvůli zlodějům mají čeští vědci jen část snímků, narozdíl od Němců
Z rysích stezek na české straně Šumavy už zmizelo 20 speciálních kamer.
Z rysích stezek na české straně Šumavy už zmizelo 20 speciálních kamer. | Foto: Marcela Jurková

Šumava - Sledování rysů na Šumavě ztěžují vědcům zloději. Kradou totiž kamery, které zaznamenávají pohyb šelem po území dvou národních parků.

Fotoaparáty sledují pohyb rysů v Bavorském lese a právě na Šumavě. S jejich pomocí chtějí zoologové získat dokonalejší představy o životě těchto zvířat a odhadnout jejich počet. Mizí ale jen na české straně.

"Během první etapy se ztratilo 13 přístrojů z 54, letos už jich od listopadu postrádáme pět. Ráno nám volali z Borové Lady, že zmizel další pár fotoaparátů," řekla Kristina Daniszová z mezinárodního vědeckého týmu.

Přístroje jsou přitom zabezpečeny kvalitním lankem a zámkem, rozmístěné byly na rysích stezkách na území 940 kilometrů čtverečních. Materiál z nich pomáhají zoologům v náročném zimním terénu sbírat strážci parku. Metoda se ukázala jako vysoce efektivní, vědecký tým ale musel na české straně upustit od záměru celoročního sledování. Příčinou byl právě nárůst krádeží zařízení.

Na německé straně bez problémů

Bavorská část týmu v intenzivním monitoringu mohla pokračovat bez přerušení a v průběhu letních měsíců nasbírala velké množství nových snímků.

Projekt je spolufinancován z programu přeshraniční spolupráce EU. Na základě výzkumu zoologové získají dokonalejší představu nejen o početnosti rysí populace, ale bude možné stanovit akční rádius šelem i složení jejich potravy.

Rys ostrovid byl na Šumavě zcela vyhuben v polovině 19. století. Hlavně díky 17 kusům, které byly vypuštěny v letech 1982 až 1987 v oblasti dnešního Národního parku Šumava, česko-bavorské příhraničí znovu osídlil.

 

Právě se děje

Další zprávy