Jihočeská muzea již nabízí vánoční atmosféru a tradice

ČTK ČTK
22. 11. 2011 23:00
Muzea připomínají lidové tradice spojené s vánočními svátky
Příprava vánoční výstavy "Od Cecilky po koledu" ve strakonickém muzeu
Příprava vánoční výstavy "Od Cecilky po koledu" ve strakonickém muzeu | Foto: Muzeum středního Pootaví Strakonice

České Budějovice - V jihočeských muzeích se již v těchto dnech rozbíhají výstavy s vánoční tematikou.

V Muzeu středního Pootaví ve Strakonicích v úterý začala tradiční vánoční výstava, tentokrát s názvem Od Cecilky po koledu. V kapitulní síni hradu potrvá do 26. prosince. Návštěvníkům přiblíží tradice a zvyky udržované od poslední taneční zábavy na svatou Cecílii, jež má svátek 22. listopadu, až po lednové Tři krále. V několika diorámách se lidé dozvědí, jak naši předkové prožívali období adventu, Vánoc a koledy, říká kurátorka Blanka Jirsová.

"Část věnovaná postnímu adventnímu období představuje mytické postavy, které obcházely stavení, trestaly hříšníky a hodným dětem nadělovaly pamlsky. Byly to třeba Barborky, svatý Mikuláš s andělem s čertem. Jejich kolegyně Lucky symbolicky čistily příbytky od nečistot," popisuje Jirsová.

Další část výstavy připomíná období od Štědrého dne po Boží hod vánoční a další dobu veselí, zvanou koleda, začínající na svatého Štěpána až po Tři krále - 6. ledna. Z minulosti se návštěvníci pomocí fotek a prezentace na dotykové obrazovce mohou přenést do dnešních dnů a zjistit, jaké tradice se na Strakonicku uchovaly, odhalit mohou regionální odlišnosti.

Vánoční snění i Neklidné Vánoce

Ke sváteční návštěvě zvou všechna jihočeská muzea, vedle nových expozic nabízejí krátkodobé výstavy, téměř nikde neschází s vánoční tématikou.

Třeba Prácheňské muzeum v Písku nabízí od 1. prosince ve výstavních síních a Rytířském sále Vánoční snění s betlémy, sochami a řezbami Jiřího a Martiny Netíkových. V českobudějovickém od 6. prosince přiblíží lidové tradice výstava Kolíbejte andělové, na kterou mohou zájemci přinést svého vánočního anděla.

Husitské muzeum v Táboře připravilo od 14. prosince do 7. ledna Neklidné Vánoce v muzeu a 10. prosince se zájemci mohou vydat na Vánoce s císařským regimentem.

Muzeum Jindřichohradecka zve od 24. listopadu na Betlémy Jana Rody v kostele sv. Jana Křtitele i na světoznámou expozici betlémů.

V Prachatickém muzeu mohou zájemci přijít 17. prosince na Vánoční pečení s pekařem Augustinem Sobotovičem.

 

Právě se děje

Další zprávy