Drahé odbahnění se v Táboře ještě prodraží o 70 milionů

ČTK ČTK
17. 11. 2011 8:37
Odbahnění táborské nádrže Jordán nakonec bude stát 441 milionů korun
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Hadonos, Wikimedia Commons

Tábor - Odbahnění táborské nádrže Jordán nakonec bude stát 441 milionů korun. Oproti původním odhadům se cena navýšila zhruba o 70 milionů korun.

Město v současné sobě čeká na schválení dotace od ministerstva životního prostředí, která by měla být ve výši 375 milionů korun. Dalších 22 milionů korun podle tajemníka táborského městského úřadu Lubomíra Šrámka přispěl Státní fond životního prostředí.

"Dotace ministerstva životního prostředí tvoří 85 procent nákladů, Státní fond životního prostředí nám přispěl dalšími pěti procenty," řekl Šrámek. Město tak uhradí z celkové částky deset procent.

Práce na odbahnění Jordánu  začnou až poté, kdy radnice obdrží oficiální vyrozumění o obdržení dotace z ministerstva. Podle Šrámka by se tak mohlo stát v nejbližších dnech.

Odbahnění Jordánu bude jednou z nejsložitějších operací v Táboře v posledních letech. Do projektu budou zapojeny stovky lidí. Údolní nádrž, která má rozlohu 51 hektarů, se rozdělí na dvě části. Z první části nádrže se musí vylovit všichni živočichové a převézt do druhé části. Až poté se může první část odbahnit. Totéž se poté zopakuje i s druhou polovinou. Ještě předtím ale Táborští chtějí vybudovat spodní výpusť nádrže.

Přípravou odbahnění se radnice v Táboře zabývá už rok. Ve výběrovém řízení loni uspěl spolek Daich, Metrostav a Zvánovec s návrhem za 372 milionů korun. Ale sdružení firem Strabag, Swietelsky a Hron, které navrhovalo provést práci za 259 milionů, se pak odvolalo k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Úřad tendr zpochybnil a nařídil městu, aby udělalo nové výběrové řízení.

Žádné pochybení se nenašlo

I v novém řízení uspěly firmy Daich, Metrostav a Zvánovec s nabídkou za 372 milionů korun. Řízení se opět zúčastnil i spolek Strabag, Swietelsky a Hron s projektem za 259 milion. Radnice ale opět cenu označila za podezřele nízkou a spolek i napodruhé z tendru vyřadila.

Protikorupční organizace Transparency International letos proti výsledkům výběrového řízení a postupu při výběru uchazeče podala podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže ÚOHS. Úřad ale na tendru pochybení nenašel.

Původní odhad nákladů 372 milionů korun se po přepočítání zvýšil o 70 milionů. S výslednou částkou 441 milionů korun souhlasilo i ministerstvo životního prostředí.

Jordán je nejstarší údolní nádrž ve střední Evropě. Nádrž, která vznikla ve 13. století, od roku 1830 nikdo nevypouštěl.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy