reklama
 
 

Tábor konečně vybral firmy na odbahnění rybníka Jordán

3. 5. 2011 11:17
Záležitost město řešilo více než rok

Tábor - Rada města Tábor vybrala jako vítěze soutěže na odbahnění nádrže Jordán sdružení firem Daich, Metrostav a Zvánovec. Ten nabídl, že práce provede za 372 milionů korun. 

Radní tak rozhodli na svém mimořádném zasedání v pondělí pozdě večer, řekl tajemník táborského městského úřadu Lubomír Šrámek.

Radní potvrdili svůj verdikt z jednání z 27. dubna. Tehdy také vybrali sdružení firem Daich, Metrostav a Zvánovec, ale chtěli, aby o zakázce rozhodlo zastupitelstvo. To však v pondělí odhlasovalo, že odpovědnost za odbahnění musí nést rada.

Táborští řeší problematiku odbahnění nádrže Jordánu už více než rok. Výsledky soutěže zatím stále ještě nejsou pravomocné, účastníci se proti proti nim mohou odvolat. "Pokud by nenastaly žádné další komplikace, mohly by práce na Jordánu začít letos na podzim," uvedl Šrámek.

Průtahy, odvolání...

Výběrové komisi trvalo několik týdnů než radě nějaký projekt doporučila. Rozhodovala se mezi nabídkou firem Daich, Metrostav a Zvánovec a návrhem sdružení spolku firem Swietelsky, Strabag a Hron. Ten sliboval, že práci provede levněji - za 259 milionů korun. V soutěži už neuspěl loni, tehdy se táborské radnici zdála částka podezřele nízká.

Spolek Swietelsky, Strabag a Hron se však tenkrát odvolal k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Úřad dal spolku zapravdu a firmy se tak mohly do soutěže vrátit. Ani napodruhé však neuspěly. V pondělí je rada opět vyloučila ze soutěže.

Podle opozičního zastupitele Stanislava Pazderky (Jinak!), který byl členem výběrové komise, rozhodnutí o odbahnění Jordánu nerespektuje smysl a účel zákona - účelné nakládání s veřejnými prostředky.

"Nejlevnější nabídku by výběrová komise mohla vyřadit jen za situace, kdy by měla dáno najisto, že nabízená cena je účelově zkreslena uchazečem. To však v daném případě prokázáno dostatečně nebylo a nevyplývá to ani ze závěrů znaleckého posudku vysokého učení technického Brno," řekl Pazderka. 

Pokud se Swietelsky, Strabag a Hron opět odvolají, hrozí Táboru, že nestihne dodat podklady Státnímu fondu životního prostředí a přijde o dotace.

Táborský Jordán je nejstarší vodní nádrž v Česku, vznikl v 15. století. Od roku 1830 jej ale nikdo nevypouštěl a nemá už ani spodní výpusť. Proto se městský úřad předloni rozhodl, že rybník o rozloze 51 hektarů nechá odbahnit, vyčistit a především vybuduje spodní výpusť.

autor: ČTK | 3. 5. 2011 11:17

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Jihočeský kraj

  reklama
  reklama
  reklama