Foto: "Na prase účinkuje 3000 voltů." Na Zlínsku začala stavba ohradníku, dohlíží na ni i Čunek

Foto: "Na prase účinkuje 3000 voltů." Na Zlínsku začala stavba ohradníku, dohlíží na ni i Čunek
Ohradníky se objeví mezi Zlínem a Fryštáckou přehradou, Fryštákem a Lukovem, Lukovem a Zlínem-Velíkovou, Zlínem-Velíkovou a Hrobicemi a také v úseku mezi Veselou a Lípou.
"Na jejich instalaci máme týden, ale věřím, že to zvládneme dříve. Jedná se o úseky mezi zastavěnými částmi obce. Jediná šance, jak to postavit, je ta krajnice silnice," uvedl Kamír.
Na osazování ohradníků vysokých 73 centimetrů pracuje sedm lidí. Ohradníky jsou napájeny bateriemi, podle Kamíra je v nich napětí 10 000 pulzních voltů.
"Účinné na to prase jsou tři až čtyři tisíce voltů," sdělil Kamír.
Foto: Tomáš Škoda
ČTK ČTK
4. 8. 2017 15:53
Dělníci v pátek ráno osadili prvních 700 metrů elektrického ohradníku kolem ohniska nákazy africkým morem prasat na Zlínsku. Ohradník stojí podél silnice II/490 mezi čerpací stanicí Shell a zastávkou trolejbusu Vršava ve Zlíně. Celkem bude kolem zamořené oblasti osazeno téměř 12 kilometrů elektrických ohradníků, řekl Vlastimil Kamír, majitel společnosti, která instalaci ohradníků zajišťuje. Veterináři se také dohodli na změně společnosti, která bude odlovené divočáky ze zamořené oblasti odstraňovat.
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy