Vědci zkoumají brněnskou mumii barona Trencka. Postavu měl jako Barbar Conan, někdo mu ukradl prst

David Kohout
26. 2. 2017 8:56
Brněnští vědci se pustili do zkoumání mumie barona Trenca. Výzkum by měl poodhalit okolnosti života a smrti vojáka, jehož tělo leží 270 let v brněnské kapucínské hrobce. Experti by na základě scanování mumie chtěli zjistit přesnou podobu barona Trencka a získaný 3D model porovnat s dobovými vyobrazeními.
Mumie barona Trencka
Mumie barona Trencka | Foto: Muzeum města Brna

Brno - Baron František Trenck zemřel v Brně před téměř 270 lety. Talentovaný a zároveň krutý válečník si ve městě odpykával doživotní vězení. Okolnosti jeho života byly dlouho pro vědce záhadou, teď se je snaží pomocí moderních metod odhalit. A ukazuje se, že ne vše, co se o Trenckovi traduje, je pravda.

Foto: Muzeum města Brna

"Po scanování je zřejmé, že v těle nejsou stopy po projektilu, což vyvrací jednu z legend, podle které mu po zásahu zůstala v těle střela," podotkl koordinátor celého projektu, vedoucí Oddělení archeologie Petr Vachůt.

Lékaře a antropology překvapilo poměrně dobré zachování těla, které se vlivem příznivých podmínek v hrobce přirozeně zakonzervovalo. "Kromě kostí nám na těle zbyly i další struktury, jakými jsou například šlachy," uvedl přednosta Kliniky radiologie a nukleární medicíny Vlastimil Válek.

Vědci mají v plánu z baronových ostatků zrekonstruovat jeho podobu a tu pak srovnat s dobovými vyobrazeními. "Scénování děláme pomocí rentgenové metody. Zatím se nám podařilo získat zhruba 30 tisíc snímků ,ze kterých postupně vytváříme 3D model baronova těla. Máme například krásně zachovaný chrup se všemi zuby. Lebka netrpí žádnou deformací. Tělo je symetrické a pevné, skoro by se dalo říci, že tu máme Barbara Conana," doplnil Válek.

Ukázalo se, že mumii chybí článek prstu, což naopak potvrdilo domněnku o tom, že se článek prstu z baronova těla nachází v Moravském zemském muzeu. "Palec, který je ve sbírkách muzea, je mumifikován stejným způsobem, jako zbytek těla. Sedí i velikost. Můžeme tedy s vysokou pravděpodobností říci, že nález pochází skutečně z baronovy hrobky. Pravděpodobně mu byl po smrti ukroucen a odcizen," vysvětlila antropoložka Petra Urbanová z Masarykovy univerzity.

Na projektu spolupracuje Muzeum města Brna s Kapucínskou hrobkou v Brně, Masarykovou univerzitou a Fakultní nemocnicí Brno. Odborníci přímo v rakvi v hrobce provedli prví dokumentaci a poté tělo převezli do fakultní nemocnice.

Foto: Muzeum města Brna

"Je důležité poznamenat, že nejde o veřejnou akci. Mumie barona není artefaktem, ale jde o ostatky zemřelého člověk, který si přál spočinout u nás v hrobce. My musíme toto přání respektovat. Proto každé další kroky musí být vedeny citlivě a s patřičnou úctou," řekl zástupce vedoucího kapucínské hrobky Cyril Josef Komosný.

František Trenck se narodil v roce 1711 v italském Reggiu di Calabria. Byl třetím synem podplukovníka Johana Trencka a Anny Marie. Jedna z pověstí říká, že po porodu dítě vypadalo jako mrtvé. Porodní bába je vzala a vykoupala ve víně. Smrt se lekla a dítě ožilo. Zda je tato pověst pravdivá, však vědci nezjistí.

Trenck byl po mnoha krutostech a výstřednostech odsouzen k trestu smrti, který mu byl zmírněn na doživotní žalář na brněnském Špilberku. Ve městě také v roku 1749 ve věku 38 let zemřel.

Mumie barona Františka Trencka je vystavena v prosklené rakvi v kapucínské hrobce pod kostelem Nalezení svatého Kříže kousek od Zelného trhu v Brně. Díky proudícímu vzduchu v hrobce se tělo přirozeně vysušilo a mumifikovalo.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Na Pardubicku hořela skládka. Ke Zdechovicím se sjelo 18 jednotek hasičů z okolí

Požár, který vypukl v neděli odpoledne na skládce u Zdechovic na Pardubicku, likvidovali hasiči celou noc. Na místě se vystřídalo 18 jednotek hasičů. V pondělí ráno přijede na skládku bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována, informovala na webu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Skládka začala hořet v neděli po 17:00. Hasiči oheň lokalizovali asi po třech hodinách, povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Kolem 23:00 podle mluvčí začaly jednotky z místa odjíždět. "Na místě zůstávala pouze jednotka ze Zdechovic, ovšem zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem," uvedla mluvčí. V pondělí kolem 8:00 se začne dohašovat pomocí bagru, dodala.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Zpěvák Elton John musel přerušit koncert, přišel během něj o hlas. Vypadal, že se rozpláče, popsala média jeho odchod z pódia

Britský umělec Elton John byl donucen přerušit svůj koncert na Novém Zélandu. Viditelně zklamaný hudebník přišel během nedělního vystoupení na stadionu v Aucklandu o hlas. "Úplně jsem ztratil hlas. Nemůžu zpívat. Musím jít. Omlouvám se," řekl svým fanouškům Elton John. Již na začátku koncertu přítomné informoval o tom, že mu lékaři diagnostikovali zápal plic.

Jak popsala britská BBC, sir Elton John vypadal, že propukne v pláč, když se opřel o své piano a potřásl hlavou. Když následně za pomoci několika asistentů opatrně odešel z pódia, jeho fanoušci ho zahrnuli obrovským potleskem.

Britský zpěvák trpí lehčí formou zápalu plic, který v angličtině nese název walking pneumonia, tedy zápal plic, při němž se chodí. Jeho příznaky nebývají tak dramatické, připomínají spíše lehký zánět průdušek. Jde hlavně o kašel, bolest na hrudi, bolest v krku a bolest hlavy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy