V Praze otevřeli Ransdorfovu knihovnu. Novináři ho uštvali, je přesvědčená vdova

Jan Menšík
15. 2. 2017 19:52
Vdova po Miloslavu Ransdorfovi ve středu společně s rodinou a přáteli otevřela v Praze Vzdělávací centrum a knihovnu Miloslava Ransdorfa. Stalo se tak v den, kdy by mu bylo čtyřiašedesát let. Do knihovny zamíří Ransdorfova osobní sbírka 50 tisíc knih, včetně jeho rukopisů a článků. Při této příležitosti se Vlasta Ransdorfová také vyjádřila ke stále probíhajícímu vyšetřování jeho smrti v lednu loňského roku.
Miloslav Ransdorf.
Miloslav Ransdorf. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Bývalý europoslanec za KSČM Miloslav Ransdorf byl milovníkem knih a vlastnil mnoho zajímavých a vzácných titulů. Právě proto se jeho nejbližší rodina a přátelé rozhodli zřídit Vzdělávací centrum a knihovnu Miloslava Ransdorfa, kde bude veřejnosti přístupných všech 50 tisíc titulů z osobní knihovny Ransdorfa. Lidem budou přístupné také jeho rukopisy, články a knihy, které napsal. 

Do několika let plánuje vedení knihovny za pomoci dobrovolníků vytvořit elektronickou databázi všech 50 tisíc knih a umístit ji na webové stránky, aby si lidé mohli nechat zaslat konkrétní knihu do studovny v Brně či Praze. Vzhledem k jejich hodnotě nebude možné si díla prohlédnout jinde než právě tam.

"Miloslav zanechal trilogii, kterou měl těsně před vydáním, a i tyto knihy budou umístěny ve zvláštní sekci na webových stránkách knihovny," řekla při slavnostním otevření tisková mluvčí knihovny Helena Suchá, Ransdorfova bývalá asistentka. 

Události se účastnila také jeho bývalá manželka Vlasta Ransdorfová, která pro Aktuálně.cz popsala, jak se průběh vyšetřování podepsal na zdravotním stavu jejího manžela. Od Ransdorfovy smrti uplynul více než rok.

"Nebylo mu umožněno se na místě ani prokázat občanským průkazem, svoji totožnost prokazoval až na policii a nebylo mu umožněno vzít si léky. Měla jsem schůzku s ministrem zahraničních věcí Lubomírem Zaorálkem, obracela se na premiéra Bohuslava Sobotku, aby mi vysvětlili, jak je možné, že bylo s občanem České republiky takhle zacházeno a proč se v tom státní orgány neangažují," stěžuje si Vlasta Ransdorfová.

Nikdo si nechce špinit ruce

Všichni podezřelí z prosince 2015 byli již v dubnu loňského roku obvinění zproštěni a Švýcarsko nabídlo poškozeným odškodnění, které Ransdorfová odmítla. Vdova však stále požaduje odůvodnění českých úřadů, proč ve věci nezasáhly. 

Jejímu obvinění z nečinnosti se ministerstvo zahraničních věcí brání. "V létě jsme paní Ransdorfové nabídli advokáta kvůli odškodnění, ale odmítla ho. Nedávno se na nás opět obrátila a budeme se jí snažit pomoci," komentovala postup tisková mluvčí ministerstva Irena Valentová s tím, že české a švýcarské úřady na vyšetřování spolupracují.

Ransdorfová se teprve nedávno dozvěděla výsledky pitvy jejího manžela, o kterou zažádala hned po jeho smrti. Podle místopředsedy KSČM a rodinného přítele Josefa Skály byla příčinou úmrtí europoslance prasklá céva v mozku. "Stále probíhá vyšetřování, takže se nemohu vyjádřit," řekl k tomu mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Vdova je přesvědčena, že příčinou smrti byl stres z vazby ve Švýcarsku, chybějící léky a zájem novinářů o Miloslava Ransdorfa. "Nevzpomínám si, že by byl nějaký politik takhle štvaný. Manžela uštvali," komentovala mediální zájem o kauzu Vlasta Ransdorfová.

 

Právě se děje

Další zprávy