Praha - Novináři přejí Klausovu vyzyvateli. O tom, že média lépe hodnotí Švejnara, informovala poprvé ČT v pořadu 168. Citovala výzkum společnosti Media Tenor, která se zabývá mediálními analýzami.
Podle výzkumu přály Švejnarovy články především v Právu a v Lidových novinách a zprávy na Primě a na Radiožurnálu.
Současný prezident našel zastání pouze v MF Dnes a v České televizi.
Během ledna napsalo pět celostátních tištěných deníků o Klausovi 275 článků, o Švejnarovi 217. O Klausovi však bylo pouze 64 pozitivních, o jeden méně než o jeho vyzyvateli. Obhájce prezidentského křesla nevyšel dobře v 89 článcích, na Švejnara převažovala kritika v pětapadesáti.
Švejnar má odvahu, Klaus se nebaví
Média nejčastěji u Švejnara chválila samotnou odvahu, že se volby účastní. Mezi jeho přednosti novináři zařazovali profesní minulost, dobrý vztah k ČSSD a k zeleným. Chválili i jeho dobrou práci s veřejným míněním.
Překvapivě byl lépe než Klaus hodnocen za vystoupení v televizní debatě.
Kriticky se psalo o pouze Švejnarově americkém občanství a o tom, že nedokáže získat ODS.
Klause média chválila za dobré vztahy s ODS i s lidovci, kritika však převažovala při hodnocení prezidentova politického stylu a způsobu, jakým organizuje předvolební kampaň. Zabraly i Švejnarovy výhrady proti Klausově evropské politice a jeho ekonomických schopnostech.
Prezident byl častěji než jeho vyzyvatel kritizován za to, že hledá podporu u komunistů.
Lidové noviny proti Klausovi
Vítězství v denících zajistilo Švejnarovi Právo, které publikuje nejvíc zpravodajských článků a jednoznačně přeje Klausovu konkurentovi.
"Klausovská" je naopak Mladá fronta Dnes, politických článků však má o třetinu méně. Navíc se na stranu vyzyvatele postavily Lidové noviny a bulvární Blesk.
Hospodářské noviny jsou ve zpravodajských článcích téměř úplně vyvážené, přednost Švejnarovi je minimální.
Hodnocení obou kandidátů přitom nemusí odrážet názor samotné reakce. Výzkum Media Tenoru pro Českou televizi hodnotí zvlášť i komentáře. V nich je ke Švejnarovi jednoznačně příznivé pouze Právo, Klause preferují vedle MfDnes i komentáře Hospodářských novin. Lidové noviny jsou k oběma kandidátům stejně kritické.
Radiožurnál a Prima, Švejnarovy pevnosti
V elektronických médiích má Švejnar ještě větší předstih. Nebýt Událostí, komentářů v ČT2, neměl by Klaus v žádném ze zpravodajských pořadů převahu. Příznivé hodnocení na "dvojce" zajistily častější návštěvy politiků ODS, kteří Klause samozřejmě chválili.
Ovšem ve zprávách na Primě a v Radiofóru na stanici Český rozhlas 1 má mnohem lepší ohlas Švejnar. Události na ČT 1 rovněž nápadně preferují Klausova vyzývatele. Nova je víceméně vyvážená, s mírnou předností pro Švejnara.
Havel proti Zemanovi
Konkurent stávajícího prezidenta má výhodu v tom, že o něm lépe mluví víc politiků. Klaus může spoléhat pouze na občanské demokraty a na lidovce Miroslava Kalouska a Jana Kasala, že o něm budou v médiích dobře mluvit. Otevřeně ho podporuje ještě bývalý sociálnědemokratický premiér Miloš Zeman.
Alespoň neutrálně o něm hovoří Václav Havel a předseda lidovců Jiří Čunek.
Havel i Čunek se ovšem zařazují do širšího spektra Švejnarových příznivců. Podle očekávání sem rovněž patří sociální demokraté, zelení, nezávislí senátoři a většina lidovců. Vedle bývalé předsedkyně klubu Šojdrové a senátora Pitharta do výčtu patří poslanci Hovorka, Kvapil a Šimonovský.
Dobře o Švejnarovi nemluví komunisté, ti však mluví o Klausovi ještě hůř.
Mezi občanskými demokraty na sebe upozornil tvrdou kritikou vyzyvatele vicepremiér Nečas, ostatní se však spíše nevyjadřují.