Mnichov - Děti vyrůstající u frekventovaných ulic a silnic mají víc alergií, prokázali v dlouhodobém průzkumu němečtí vědci.
Během šesti let hodnotili zdravotní data 3061 dětí z Mnichova a okolí. Zaznamenávali při tom, jak daleko leží dům jejich rodičů od vytížené ulice či silnice, a současně také, jaký vzduch tam dýchají, tedy jaké množství prachových částic, sazí z naftových motorů a oxidů dusíku obsahuje.
Badatelé sledovali děti od narození do šesti let věku. Kromě posouzení lékařské dokumentace a údajů od rodičů výzkumníci na konci studie uskutečnili dětem testy na běžné alergické protilátky v krevním séru.
Na padesát o padesát
Prokázali tak, že děti, které žily ve vzdálenosti padesát a méně metrů od frekventovaných cest, měly až o padesát procent vyšší pravděpodobnost, že se u nich do věku šesti let projeví alergie.
Vyšší podíl astmatické bronchitidy a alergické přecitlivělosti na pyl a další běžné alergeny statisticky souvisely s množstvím jemných prachových částic, které děti dýchaly. Koncentrace oxidů dusíku zase zvyšovala zejména výskyt kožních ekzémů.
U dětí žijících ve větších vzdálenostech od frekventovaných ulic se prokázalo nižší riziko vývoje alergií. Výzkumníci tak důkladným měřením potvrdili a upřesnili znalosti o vlivu smogu na lidské zdraví.
Závěry výzkumů, které řídilo Helmholtzovo výzkumné středisko pro zdraví a životní prostředí v Mnichově, publikoval odborný časopis American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.
Čtěte rovněž: