Odblokovat kradený mobil má být trestné

pra
4. 10. 2007 10:00
Ministr vnitra chce zamezit podvodům
Foto: Ondřej Besperát

Kradený mobil lze od října zablokovat, takže si z něj nikdo nezavolá. Překupníci však podle informací Lidových novin našli způsob, jak bezpečnostní opatření ošálit.

K blokaci mobilu se využívá unikátní identifikační číslo (tzv. IMEI), které je uvedeno na krabici od telefonu nebo na faktuře.

Někteří překupníci však podle deníku IMEI mění, a tak se zablokování a identifikaci kradených telefonů vyhnou. Policie už podle ministra vnitra Ivana Langera o problému ví, považuje ho za trestný čin a plánuje tvrdý postih.

S Langerem souhlasí i právníci, jež deník oslovil. Filip Princ považuje zásah do softwaru mobilního telefonu za porušení autorských práv, podle Ondřeje Ambrože by mohlo jít o poškození cizích práv.

Čtěte více:

Ukradli vám mobil? Od pondělka ho můžete zablokovat

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 2 hodinami

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy