Před povodní chrání i chytří předkové

Pavel Baroch
9. 4. 2006 0:00
REPORTÁŽ - Nevelké město Týnec nad Labem řadu let úspěšně odolává velké vodě. Také díky rozumným předkům, kteří město založili. Uvnitř: GALERIE.
Týnec nad Labem na leteckém záběru z pátku 31. března 2006, dva dny před kulminací letošní povodně.
Týnec nad Labem na leteckém záběru z pátku 31. března 2006, dva dny před kulminací letošní povodně. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Starosta Týnce nad Labem Vladimír Macháček rozhrne záclonu a ukáže na zdymadlo pod městem, které má ze své kanceláře na kopci jako na dlani. "Když jsou zdi plavební komory celé pod vodou, víme, že máme problém," říká starosta.

Potopená komora vodního díla signalizuje, že se nebezpečně zvedá hladina Labe a že může ohrozit i domy v Týnci. Naposledy zmizela část zdymadla před týdnem, kdy hladina řeky během letošních povodní kulminovala.

Lidé na břehu Labe, byť jejich domy stojí jen kousek od vody, ale vesměs zůstali v klidu.

"Voda dosáhla do půlky zahrady, víc už ne. Ani jsem se nebála, že by nám zatopila dům," říká Vlasta Řehořová na zápraží svého starobylého domu, odkud je k Labi jen pár kroků.

Paní Řehořová chvilku loví v paměti, ale nakonec pokrčí koutky úst a zavrtí hlavou na znamení, že si opravdu nevzpomene, kdy voda z Labe naposledy zatopila její dům.

Foto: Aktuálně.cz, repro Ondřej Besperát

Když předci přemýšlejí

"Pokud není stoletá voda, řeka se do domů u řeky nedostane," potvrzuje starosta Macháček. Mnohé domy přitom pamatují i několik staletí.

Týnec nad Labem má oproti jiným městům u řek ohromnou výhodu - ideální "protipovodňovou" geografickou polohu. Leží totiž z velké části na kopci, na posledním výběžku Železných hor. Je branou do Polabské nížiny.

Původní osídlení ve městečku, které je poprvé zmiňováno v roce 1110, přitom vzniklo přímo na vrcholku. Ovšem jak město rostlo, lidé se spouštěli níž a domy se přibližovaly k řece.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

POVODNĚ JARO 2006

...Přečtěte si o letošních jarních povodních v souvislostech... CELÝ SPECIÁL NAJDETE ZDE

POVODNĚ VAŠIMA OČIMA

...Podívejte se na fotografie, které z povodněmi postižených oblastí poslali čtenáři deníku Aktuálně.cz... FOTOGRAFIE ČTENÁŘŮ NAJDETE ZDE

Některé stojí jen pár metrů od vody. Ale i když se vzbouří Labe, obvykle voda zatopí jenom část zahrady. "Naši předci přemýšleli," říká uznale starosta Macháček.

"Povodně tady byly vždycky, ale lidé se s nimi naučili žít," říká kronikář města Horymír Žmolil. Velkou povodeň zažila tato oblast například v září 1938, což v článku Katastrofa Polabí popsal Pondělní list.

Rozhoduje i pár centimetrů

"Odbočujeme za mostem na okresní silnici vedoucí na Týnec. Silnice po několika stech metrech je zatarasena hloučkem lidí a když se dav rozestoupí, vidíme, že zmizela pod vodou." Pondělní list, 5. září 1938

Staré domy u řeky jako by předkové postavili až poté, co dlouhodobě sledovali, kam až hladina Labe dokáže vystoupit. I před pár dny, když velká voda na mnoha místech země vyháněla lidi z jejich domů, se v Týnci nad Labem zastavila hladina kousek před staveními.

"U velkých povodní hraje roli třeba i deset centimetrů," říká starosta a hned přidává příklad starý jenom týden: hladina zůstala jenom pár čísel pod průmyslovými podniky na břehu řeky. "Nejmladší" továrny přitom vyrostly v 19. století.

Pondělní list psal o povodních v září 1938 na titulní straně.
Pondělní list psal o povodních v září 1938 na titulní straně. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

K vodě už nikoho nepouštíme

"V sobotu a v noci začala voda stoupat. Tři domy mají to štěstí, že daleko před nimi v lukách se táhne dvojí hráz. Voda už sahala až na její okraj a místy se drala přes ní. Občané ale přiložili ruku k dílu. Vozili hlínu, písek v pytlích, kolíky a kůly." Pondělní list, 5. září 1938

Starosta Týnce tvrdí, že nové domy přímo u řeky úřady nepovolují. "Úplně k vodě nové stavby nepouštíme," říká Macháček.

Tak osvícené ovšem zdaleka všechny úřady nejsou. Například ve středočeských Zálezlicích, nejspíš ve starém rameni Labe, vyrostl po povodni, která před čtyřmi lety tuto ves málem vymazala z mapy, úplně nový rodinný dům. V zátopových oblastech v Plzni nebo Karlových Varech zase vznikly obří supermarkety.

V Týnci nad Labem je jediným problémem Pobřežní ulice, ležící kousek od Labe. Když se zvedne hladina řeky, právě ona je ohrožena.

Domy zde ovšem vyrostly už dávno, kdy například barvíři a jiní řemeslníci potřebovali k obživě blízkost vody.

"Bylo to za cenu, že jim voda jednou za sto let vytopí dům," vysvětluje starosta. Lidé si domy opravili nebo právě opravují a na život v těsném sousedství s řekou si zvykli.

Většina Týnce leží na kopci. V Pobřežní ulici u řeky měli své domy koželuhové, barvíři a rybáři. "Profese, které i v suchých letech potřebovaly k obživě vodu a tak se jim vyplatilo riskovat hrozbu povodně jednou za sto let," říká startosta Macháček.
Většina Týnce leží na kopci. V Pobřežní ulici u řeky měli své domy koželuhové, barvíři a rybáři. "Profese, které i v suchých letech potřebovaly k obživě vodu a tak se jim vyplatilo riskovat hrozbu povodně jednou za sto let," říká startosta Macháček. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Pomohlo i nové zdymadlo

"Již po prvé záplavě se zjistilo, že brambory z polí, které byly tři dny pod vodou, nejsou k ničemu. Musí se zaorat. Co nezkazila první povodeň, dodělala druhá." Pondělní list, 5. září 1938

V jednom takovém domě v Pobřežní ulici bydlí i Karel Nutil. Od vody ho odděluje jenom úzká zahrádka. Hladina Labe se v uplynulých dnech přiblížila i k jeho příbytku.

"Jo, ale jenom do půlky zahrady. Udělal jsem tam z hlíny takovou malou zábranu, aby se nedostala dál," vykládá Nutil. Dodal, že proti povodni hodně pomáhá i týnecké zdymadlo, které zde vzniklo v 70. letech minulého století kvůli lepší splavnosti Labe.

"Myslím, že od té doby je to výrazně lepší," soudí Nutil.

Voda spláchla tenisové kurty

Po letošních povodních vznikla Týnci nad Labem vlastně jen jediná škoda: voda vyplavila tenisové kurty a fotbalové hřiště, které leží kousek za městem.

Starosta Macháček odhaduje celkové škody včetně úklidu a úpravy ploch na statisíce korun. "Jenom na antuce může být škoda sto tisíc," soudí Macháček.

 

Právě se děje

Další zprávy