Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Pravidelným investováním lze zhodnotit úspory a získat finanční rezervy

komerční článek
2. 11. 2017 13:06
Nízké úrokové sazby nahrávají těm, kteří si chtějí půjčit na byt nebo auto, zaplatíte totiž výrazně méně na úrocích. Pokud však chcete, aby vám našetřené peníze něco vydělaly, nízké úrokové sazby zhodnocení prakticky nepřinese. Na běžném účtu je téměř nulový úrok a na spořicím to není o moc lepší. Ohledně možností lepšího zhodnocení úspor jsme vyzpovídali Pavla Zúbka z Komerční banky.
Foto: komerční článek

Jak dnes mohou lidé výhodně zhodnotit svoje úspory?

Máte pravdu, že peníze na účtu v bance dnes prakticky nic nevydělají. Ověřeným řešením je své úspory obezřetně investovat. Jedině tak je možné získat k původní částce ještě něco navíc a koupit si třeba nové auto mnohem rychleji.

Co byste tedy poradil lidem, kteří se rozhodnou zkusit investovat?

Začínajícím a méně zkušeným investorům lze doporučit podílové fondy, které nashromážděné peníze investují do firemních akcií, vládních či firemních dluhopisů, případně do jednotlivých měn.

Například investicí do akciového fondu získáte zprostředkovaně podíl až v několika desítkách firem. Investováním do fondů tak výrazně zvýšíte pravděpodobnost možného výnosu a na druhou stranu eliminujete případná související rizika.

Jak výhodně zhodnotit svoje úspory investicemi?
Autor fotografie: komerční článek

Jak výhodně zhodnotit svoje úspory investicemi?

Užitečné informace o investování můžete získat na amundi-cr.cz.

Mohu investovat, i když nemám naspořenou žádnou částku?

Investorem se můžete stát i v případě, že budete měsíčně ukládat - investovat - i jen několik stovek korun. Například prostřednictvím investiční společnosti Amundi Czech Republic lze do fondů pravidelně ukládat částky již od 300 korun. Investování je tak dostupné prakticky všem příjmovým skupinám. Není tedy potřeba mít na počátku investování již nějakou větší částku. Postupem času si ale pravidelným investováním vytvoříte slušnou finanční rezervu, kterou můžete použít na lepší bydlení, nové auto, studia pro děti nebo jako přilepšení k důchodu.

V čem je vlastně takové pravidelné měsíční investování po menších částkách výhodné?

Výhodou pravidelného investování je totiž snížení rizika, že svojí investicí realizujete v nevhodné době, kdy jsou ceny nadhodnocené. Při pravidelném investování tak nakupujete v podstatě za průměrnou cenu bez ohledu na vývoj finančních trhů. A to je právě ideální nástroj pro začínající a méně zkušené investory.

Už víme, že pro zhodnocení peněz je výhodné investovat. Ovšem zatím nevíme, jaké zvolit to správné investiční řešení?

Pokud s investováním začínáte, naše doporučení je jednoznačné - volte pravidelné investování do některého z podílových fondů. Ty jsou jednou z forem tzv. kolektivního investování a nabízejí velmi efektivní rozložení potenciálního rizika nákupem celé řady dalších investičních nástrojů - akcií, dluhopisů, komodit, měn nebo termínovaných vkladů.

Jak ale vybrat ten správný?

Podílových fondů je na výběr nespočetné množství. Odlišují se svojí investiční strategií - tedy tím, do jakých aktiv, geografické oblasti či odvětví sami investují. Podle toho nabízejí také klientům určitý potenciální výnos, samozřejmě spojený s určitým rizikem. Nejméně rizikové jsou fondy peněžního trhu. Jejich hodnota kolísá v čase jen minimálně, ovšem moc nevyděláte.

Které fondy jsou tedy výnosnější?

Doporučit lze proto raději akciové, dluhopisové či smíšené podílové fondy. Ty jsou sice rizikovější, ale při dodržení doporučené doby investice mohou dosáhnout výrazně vyšší výnos.

Jak lidé poznají, do jakého typu fondu svoje peníze investovat?

Podle toho, jaké riziko jsou ochotni podstoupit, budou spadat do některé z těchto skupin investorů - defenzivní, konzervativní, balancovaný, dynamický. Než tedy začnete investovat, měli byste si zjistit, jaký investor jste.

Můžete mi poradit, jak to zjistím?

Je to jednoduché. Na jakékoli pobočce Komerční banky stačí odpovědět na několik málo otázek a hned budete vědět, jak vnímáte riziko, jaké fondy pro vás připadají v úvahu a jakým se raději vyhnout. Je ale potřeba odpovídat pravdivě.

To je vše?

To je pouze první krok. V tom druhém je potřeba určit, na jak dlouho chcete investovat. Dám vám příklad. Pokud budete chtít investovat na 3 až 5 let a máte zdravý přístup k riziku, bude pro vás optimální volbou smíšený fond, ve kterém budou zhruba stejným dílem zahrnuty akcie a dluhopisy.

Co vaši klienti více preferují, volit si investici sami nebo se spolehnou na vaší profesionalitu?

Dynamický vývoj na finančních trzích klade stále vyšší nároky na znalosti, zkušenosti a čas při investování volných finančních prostředků. Řada investorů proto raději svěří péči o své investice do rukou zkušených profesionálů.

Jak to funguje v praxi?

Investiční společnost Amundi Czech Republic, která má mnohaleté zkušenosti se správou klientských aktiv, nabízí pro tyto klienty produkt Amundi Investiční manažer, který řeší veškeré starosti s investicemi za klienta. Je vhodný pro ty z vás, kteří nemají čas, chuť nebo znalosti spravovat své finanční úspory.

Nabízíte nějakou podporu i pro ty investory, kteří si chtějí vše nakupovat sami?

V tomto případě bych vám nabídnul službu Investiční asistent, která poskytuje informační podporu samostatným investorům.

Další užitečné informace o fondech prodávaných v Komerční bance naleznete na webových stránkách investiční společnosti Amundi Czech Republic www.amundi-cr.cz nebo se přímo přijďte poradit do Komerční banky.

 

Právě se děje

Další zprávy