Milion za ušlý zisk, pět za mediální hon. Osvobozená porodní asistentka chce po státu odškodné

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 19. 4. 2016 16:04
Porodní asistentka Ivana Königsmarková, kterou soud původně poslal na dva roky podmíněně do vězení za to, že špatnou péčí zapříčinila smrt dítěte po porodu, žádá od státu za své stíhání a neoprávněné odsouzení 6,6 milionu korun. Porodní asistentky se totiž až po čtyřech letech stíhání zastal Ústavní soud a ona přišla mezitím například o zakázky za více než milion korun. Zdravotní následky "mediálního honu" si pak vyčíslila na pět milionů korun - tato část už je podle soudkyně Šárky Henzlové ale nejspíš promlčená.
Ivana Königsmarková
Ivana Königsmarková | Foto: Milan Jaroš, Respekt

Praha - Takřka pět let strávila chozením k policii a soudu porodní asistentka Ivana Königsmarková. Teď po státu chce, aby jí zaplatil miliony odškodného.

Königsmarková vedla v červenci 2009 domácí porod, který se zkomplikoval a dítě po něm zemřelo. Případ doputoval k soudu, jenž porodní asistence pravomocně udělil dvouletou podmínku a zákaz činnosti na pět let. A přikázal také, aby zaplatila 2,7 milionu korun Všeobecné zdravotní pojišťovně.

Königsmarková se ale obrátila k Ústavnímu soudu a ten se jí zastal: Obecné soudy se podle něj nevypořádaly se specifiky daného případu. A také zpochybnil znalecký posudek, na jehož základě předchozí soudy rozhodly - převzaly jej totiž až nekriticky. Podle Ústavního soudu kladl posudek na asistentku neúměrné nároky při rozeznání vzácného poškození plodu.

"Nelze zajisté vyloučit, že i klidně probíhající fyziologický porod se může rychle změnit," uvedla soudkyně Ústavního soudu Ivana Janů. A dubnu 2014 pak Městský soud v Praze Königsmarkovou definitivně osvobodil.

Ušly mi zakázky za milion

Nyní je naopak Königsmarková tím, kdo žaluje. Po státu požaduje odškodné 6,6 milionu za neoprávněné stíhání. Případ začal v úterý projednávat Obvodní soud pro Prahu 2. Asistentka však k soudu nepřišla, poslala pouze svého právníka Richarda Hořejšího. Ten ji zastupoval i u Ústavního soudu.

Porodní asistentka požaduje například 1,2 milionu korun jako náhradu ušlé mzdy - kvůli stíhání a prvotnímu odsouzení totiž nemohla pracovat. A předložila seznam zakázek, které jí za uvedenou dobu unikly.

I když soudkyně Šárka Henzlová připouští, že Königsmarkovou kauza určitě připravila o obchody, už avizovala, že vše, co nárokuje, jí nejspíše neuzná. Uznala totiž námitku ministerstva spravedlnosti, že do výčtu zahrnula činnosti, na které přitom neměla živnostenské oprávnění.

Je přitom jasné, že řízení se potáhne. Soudkyně totiž oznámila, že bude muset zadat znalecký posudek - i když by se prý bez něj sama obešla. "V podobných věcech mi to vždy odvolací soud vrátil, že je třeba znalecký posudek," podotkla Henzlová.

Pět milionů za mediální hon

Königsmarková si kromě toho nárokuje i zhruba čtvrt milionu na náklady advokátů - ministerstvo jí totiž zatím dobrovolně uhradilo jen zhruba čtvrtinu. A také bude chtít dorovnání starobního důchodu, do kterého se mezitím dostala. Vinou stíhání a ztráty obchodů jej má o 250 korun měsíčně nižší, než by měla mít.

Největší část odškodného - pět milionů korun - je za nemajetkovou újmu. Tedy to, jak byla popotahována v médiích a jaký vliv mělo stíhání na její zdravotní stav. "Je to za celý ten mediální hon na moji klientku a následné zdravotní komplikace. Včetně výskytu rakoviny, která se u ní kvůli tomu objevila," uvedl před soudem její advokát Richard Hořejší.

Soudkyně už v tomto bodu naznačila, že asistentka neuspěje. "Podle mě je to již promlčeno," uvedla Henzlová a poukázala, že u nemajetkové újmy je doba promlčení půl roku. Žaloba však na soud přišla až více než rok po definitivním zprošťujícím rozsudku. Podle soudkyně má ale advokát ještě šanci ji během příštího jednání, které nařídila na počátek srpna, přesvědčit o opaku.

Měla jsem jistotu, rodila jsem sama a ve tmě, říká Soňa Kolmanová, která přivedla syna na svět na záchodě. Nikomu porod doma nedoporučuje. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy