V počáteční fázi, která bude vyhodnocena v prvním čtvrtletí příštího roku, je 5 000 čipů nalepeno na počítače a další zařízení informačních technologií. Již příští rok však jimi nemocnice označí také malé pacienty v dětské části nemocnice.
Z obchodů do zdravotnictví
Čipy RFID
Radiofrekvenční identifikační visačka RFID je ve své nejjednodušší podobě malým čipem s anténkou. Když je vystavena rádiovým vlnám ze skeneru, pohltí rádiovou energii, díky ní se oživí a vyšle informaci, kterou v sobě nese. Do vylepšených čipů je možné údaje doplňovat, neboli skener může do čipu připsat i nové informace o předmětu, který označují.
Identifikační čipy RFID dnes znají lidé obvykle z obchodních domů, kde jsou připojeny ke zboží a způsobí poplach, když je někdo neoprávněně odnáší. Mají však mnohem širší uplatnění. Jsou v nich zakódovány údaje o předmětu, k němuž jsou připojeny. Běžná čtečka (skener), což může být přenosné zařízení o velikosti diáře, obvykle zjistí tyto údaje až na vzdálenost několika metrů. Čipy tedy umožňují sledovat pohyb zboží od výroby až po konečný prodej.
Ve špičkových zahraničních nemocnicích se už identifikační čipy používají. Sledují pacienty i pohyb léků. Britské zdravotnické úřady dokonce rozhodly, že na klinikách pro umělé oplození se budou muset zkumavky se spermiemi, vajíčky a zárodky označovat čárovým kódem nebo těmito čipy. Mělo by se tak zabránit lidskému omylu, při němž by lékaři oplodnili spermiemi nesprávné embryo, nebo je implantovali nesprávné ženě.
Dnes inventář, v létě pacienti
V motolské nemocnici zatím čipy, zhruba o velikosti tenké krabičky od zápalek, označují pouze část vybavení, které se pak dá snadno sledovat. "Místo odškrtávání jednotlivých položek na papíře kontrolor vstoupí se skenerem do místnosti a na displeji hned vidí, které sledované předměty jsou uvnitř," popsal na dnešní tiskové konferenci Michael Souček ze společnosti IBM, která čipy v motolské nemocnici zavádí.
"V srpnu nebo v září příštího roku skončí rekonstrukce naší dětské nemocnice a pak předpokládáme, že čipy využijeme tady," řekl na tiskové konferenci motolský ředitel Miloslav Ludvík.
Již dnes někteří pacienti dostávají v Motole náramek, na němž jsou napsány základní údaje o nich: jméno, zařazení na oddělení a podobně. Na náramku je i kapsička pro identifikační čip, zatím prázdná.
V případě dětských pacientů, s nimiž asi u třetiny v nemocnici nezůstávají rodiče, by čip umožnil jednoznačnou identifikaci. V porodnici by pak snížil potenciální riziko záměny novorozence.
Zločinu nezabrání
Také plánované označení dospělých pacientů slibuje výhody. "Například nemocní s Alzheimerovou chorobou si mohou v pokoji snadno splést postel a lehnout si do cizí. Pak hrozí, že dostanou léky určené někomu jinému," popisuje ředitel Ludvík.
Pokud však budou identifikačními čipy označeny léky i pacienti, sestra přejede skenerem obal léku a náramek nemocného, a přístroj určí, zda jde skutečně o předepsaný lék, a zaznamená, že jej pacient právě dostal.
Tato technika však nemůže zabránit zločinům, jaký se stal v havlíčkobrodské nemocnici, kde zdravotník záměrně podával nesprávné léky a zabíjel nemocné. Může ovšem zamezit případným chybám při podání léků.
Označkovaní doktoři
Zahraniční představy o využití čipů RFID ve zdravotnictví počítají například s tím, že čipem budou označeni i všichni zdravotníci. Takže systém automaticky zkontroluje, zda třeba v operačním sále jsou skutečně přítomni určení lékaři i ten správný pacient a potřebné zdravotní vybavení pro plánovaný zákrok.
V Motole tak daleko nejdou. Ředitel Ludvík však připustil, že uvažují o zkušebním projektu, při němž budou pomocí čipů označeni zdravotníci, takže půjde zjistit jejich pohyb po nemocnici.
Vyhnul se přímé odpovědi na otázku, kolik zavádění čipů stojí. Zdůraznil však, že náklady se budou snižovat úměrně zlevňování čipů. "Programovatelné čipy, které používáme pro inventarizaci majetku, dříve stály tři eura a za tuhle cenu bychom je nikdy nekoupili. Dnes stojí přijatelných 55 eurocentů a cena bude určitě dále klesat," řekl. Jak dodal, nemocnice chce na zavádění čipů získat finanční podporu z Evropské unie.
Motolská nemocnice je největší české zdravotnické zařízení. Pracuje v ní 5,5 tisíce zdravotníků, mají zde 2,5 tisíce lůžek a za rok ošetří 80 000 hospitalizovaných a 880 000 ambulantních pacientů.