Rakousko v šoku. Desítky běženců zahynuly v odstaveném autě

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 27. 8. 2015 17:40
Policie vůz s nápisy ve slovenštině objevila na dálnici A4 poblíž hranic s Maďarskem. Ostatky lidí uvnitř byly ve značném stadiu rozkladu.
Dodávka s mrtvými běženci.
Dodávka s mrtvými běženci. | Foto: ČTK

Vídeň - Rakouská policie objevila v odstaveném nákladním autě nedaleko hranic s Maďarskem desítky mrtvých běženců. Zřejmě se udusili v přívěsu.

Řidič utekl a policie po něm spustila rozsáhlé pátrání. Rakouští vyšetřovatelé podle agentury DPA ještě nedokázali říct, co se ve voze odehrálo a kdy lidé zemřeli.

Policejní ředitel rakouské spolkové země Burgenland Hans Peter Doskozil na tiskové konferenci řekl, že obětí je mezi dvaceti a padesáti. Bližší informace by měli vyšetřovatelé oznámit během večera.

Vůz byl nalezen na dálnici A4, která spojuje Vídeň s Budapeští, a to nedaleko města Neusiedl am See. Server BBC s odkazem na rakouské úřady napsal, že u krajnice stál už od středy, nicméně těla byla objevena až ve čtvrtek.

Odstavené auto na dálnici A4.
Odstavené auto na dálnici A4. | Foto: Reuters

Ohledání místa nálezu dodávky potrvá podle kriminalistů několik dní. "Práce na místě činu dnes určitě nebude dokončena. Bude pokračovat v nadcházejících dnech," citovala APA Geralda Tatzgerna, který v Rakousku vede útvar vyšetřující obchody s lidmi. Dodal, že teprve po zevrubném prohledání okolí nákladního auta bude vozidlo odtaženo. O stavu těl Tatzgern odmítl hovořit.

Podle vyjádření jeho kolegů ale byly ostatky běženců ve značném stadiu rozkladu, a tak je pravděpodobné, že zemřeli ještě dříve.

Není jasné, komu auto patří

Z fotografií a videa, které zveřejnil list Kronen Zeitung, vyplývá, že 7,5tunový vůz zřejmě pochází ze Slovenska, ale podle policie měl maďarské poznávací značky.

Nákladní prostor auta je polepen nápisy ve slovenštině a logem masokombinátu Hyza. Ten na svém webu uvádí, že je od roku 2006 součástí skupiny Agrofert, která patří českému ministrovi financí Andreji Babišovi.

Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka uvedl, že s největší pravděpodobností nejde o auto patřící Hyze. "Firma má celkem šest vozů, všechny jsou podle systému na kontrolu polohy vozidel na území Slovenska. Hyza navíc do Rakouska zboží vůbec nevozí. Může tak jít o vůz, který jsme v minulosti prodali a nový majitel ho nepřelepil. Tuto teorii ale ještě musí ověřit," vysvětlil agentuře ČTK.

Vedení společnosti Hyza vyjádřilo na webu "hlubokou lítost nad tragédií" a odmítlo jakékoliv spojení s událostí. "Auto s maďarskými SPZ, použité k trestné činnosti, bylo vyřazeno z majetku společnosti a následně odprodané v letech 2013 až 2014, kdy bylo odprodáno dalších 20 aut tohoto typu sedmi soukromým společnostem v rámci Slovenské republiky," píše se v prohlášení.

Forenzní experti zkoumají odstavený vůz na dálnici A4, v němž byly nalezeny ostatky desítek uprchlíků.
Forenzní experti zkoumají odstavený vůz na dálnici A4, v němž byly nalezeny ostatky desítek uprchlíků. | Foto: Reuters

Nulová tolerance k pašerákům

Šéf úřadu vlády maďarského premiéra Viktora Orbána János Lázár podle Reuters oznámil, že vozidlo je zaregistrované v Maďarsku na rumusnkého občana bydlícího ve městě Kecskemét. To podle slovenského listu Denník N tvrdí i slovenské ministerstvo vnitra. Zatím není jasné, zda bylo auto ukradeno. Lázár také řekl, že maďarská policie spolupracuje s rakouskými kolegy v pátrání po řidiči.

"Dnešek je černým dnem," prohlásila ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová . "Pašeráci lidí jsou zločinci. Kdo si ještě teď myslí, že z dobré duše pomáhají běžencům, tomu není pomoci," dodala s tím, že "tito lidé patří za mříže".

Zpráva podle agentur zasáhla i německou kancléřku Angelu Merkelovou. "Připomíná nám to, že musíme problém přistěhovalectví vyřešit rychle a v evropském duchu, to znamená v solidárním duchu," prohlásila na tiskové konferenci ve Vídni, kde se účastní summitu zapadobalkánských zemí.

Kancléřka rovněž řekla, že Evropská unie má povinnost napomoci k míru tam, kde se válčí, a že se také musí postarat o lidi, jejichž životy jsou v ohrožení. "Evropa jako bohatý kontinent je podle mého pevného přesvědčení v takovém stavu, aby to zvládla."

| Foto: Reuters

Příliv uprchlíků

Rakousko patří mezi země, které se potýkají s největším přílivem uprchlíků. Podle The Wall Street Journal požádalo jen do konce poloviny letošního roku zemi o azyl 28 311 lidí.

Vláda dokonce kvůli nárůstu imigrantů rozhodla, že do řešení krize zapojí i armádu. Na přepravě uprchlíků a na budování dočasného ubytování se bude prozatím podílet nejméně 500 vojáků.

Kancléř Werner Faymann tento týden kritizoval několik zemí - včetně Česka - za to, že odmítají kvóty pro rozdělování uprchlíků v rámci Evropské unie. Bez kvót podle něj nebudou mít země na vnější hranici EU důvod zajistit neprůchodnost těchto hranic.

Ve čtvrtek dopoledne rakouská policie informovala, že již v úterý na východě země zadržela tři převaděče. Jeden z nich převážel 34 běženců včetně asi deseti dětí. Uprchlíci vypověděli, že nemohli pořádně dýchat a že řidič na jejich opakované prosby o zastavení nereagoval a během jízdy od srbských hranic do Rakouska ani jednou nezastavil.

 

Právě se děje

Další zprávy