Vítr láme stromy, demoluje Evropu

Marek Odstrčilík, ČTK
1. 11. 2006 14:48
Praha - V Česku vyvrácené stromy, za hranicemi země záplavy, utržené zakotvené lodě a další materiální škody. Silný vítr zasáhl Evropu.

Meteorologové přitom předvídají, že se počasí nezlepší. Dnes v podvečer má na horách začít sněžit, sníh začne postupně padat dokonce i na některých místech v nižších polohách.

"Ve čtvrtek očekáváme sněžení již na celém území. Na horách by mohlo napadnout až dvacet centimetrů sněhu," řekla Aktuálně.cz Milena Ferebauerová z Českého hydrometeorologického ústavu.

Teploty budou během čtvrtečního dne opravdu nízké - okolo 0 až 4 stupňů Celsia.

Infobox

VICHŘICE V ČESKU

STŘEDA

  • 15:00 - Silný vítr zlomil v Praze 9 reklamní billboard. Na místě zasahovali hasiči s jeřábem, kteří torzo poutače odstranili, aby se nemohlo zřítit na zaparkovaná osobní auta. Při nehodě i následném odstraňování jejích následků nebyl nikdo zraněn.
  • 14:30 - Pokácené stromy a uvolněné střešní díly zaměstnali hasiče v Plzeňském kraji. Silný vítr na několika místech vyvrátil stromy, v Plzni jeden z nich spadl na dvě osobní auta.
  • 10:20 - Silný vítr během včerejšího dopoledne a dnešního dopoledne zlomil či vyvrátil tři desítky stromů na území Moravskoslezského kraje. Nejvíce řádil na Bruntálsku. Podle pracovníků ostravského hydrometeorologického ústavu tam místy nárazy větru dosahovaly síly vichřice.

"V České republice bude dál velmi větrno. Na horách se bude rychlost větru pohybovat kolem 110 km/h," dodala Ferebauerová.

Ferebauerová upozorňuje, že sníh dlouho nevydrží. "Na běžky to pravděpodobně ještě nebude," podotkla.

Pozor na sněhové jazyky!

Za silného větru meteorologové doporučují nezdržovat se v blízkosti větších stromů, které by se mohly vyvrátit nebo by se jim mohly ulomit větší větve.

Za jízdy by měli řidiči přiměřeně snížit rychlost, náhlý boční náraz větru stačí, aby se automobil stal neovladatelným.

Pro omezení škod na majetku by měli lidé ukotvit anténní stožáry či stavební jeřáby.

Na horách je potřeba sledovat informace horské služby o případném zákazu hřebenových túr a dodržovat její pokyny.

Výstraha na silný vítr platí od dnešních 12:00 do čtvrtečních 20:00 pro kraje Královéhradecký, Olomoucký a Moravskoslezský. Od středečních 06:00 pak platí i pro kraje Praha, Středočeský, Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský, Pardubický, Liberecký, Ústecký, Vysočina, Jihomoravský a Zlínský.

Výstraha na sněhové jazyky a místy i zavěje platí od středečních 18:00 do čtvrtečních 20:00 pro kraje Karlovarský, Pardubický, Královéhradecký, Liberecký, Ústecký, Vysočina, Olomoucký a Moravskoslezský.

Hamburk očekává velké záplavy

V noci na dnešek řádila silná bouře způsobená tlakovou níží v části jihozápadního Norska, jižního Švédska a severního Německa.

Vichr se sněžením způsobily materiální škody a problémy v dopravě.

Německý přístav Hamburk očekává během dneška v důsledku dalšího vývoje bouře nejrozsáhlejší záplavy za posledních 30 let. Vichr podle meteorologů patrně nažene masy mořské vody do ústí Labe.

Těžká podzimní bouře postupující od severozápadu na jihovýchod zatím nejcitelněji zasáhla jižní Skandinávii, kde způsobila výpadky proudu, dopravní chaos a ohrozila vrtné platformy v Severním moři.

Před norským pobřežím utrhla bouře o rychlosti až 120 kilometrů za hodinu vrtnou plošinu Bredford Dolphin taženou několika remorkéry a hnala ji i se 75 členy posádky volným mořem.

Podle záchranného centra v jihonorském Stavangeru však posádka není ohrožena na životech, protože bouře se po ránu značně ztišila. Remorkéry opět budou moci vzít plošinu do vleku a dopravit ji na určené místo.

Před norským ostrovem Karmöy poškodila bouře kormidlo rybářskému kutru.

Plavidlo s pětičlennou posádkou plulo jen stále v kruhu a čekalo na záchrannou loď. Do obdobných problémů se dostala i 100 metrů dlouhá německá příbřežní loď Clementine, které se zaseklo kormidlo.

Na pomoc její sedmičlenné posádce vyrazil nizozemský záchranný člun se čtyřmi námořními záchranáři. Loď pouhých 19 metrů dlouhá se sama nakonec na rozbouřeném moři naklonila a její posádku našla větší německá záchranná loď.

Ta dokázala zachránit i "nepotopitelně" stavěný nizozemský záchranný člun, takže je opět schopný plavby. Z poškozené lodi Clementine byla zachráněna sedmičlenná posádka a loď nyní bezvládně pluje na rozbouřeném moři směrem k ostrovu Borkum.

Do jižního Švédska přinesla bouře silné sněžení, které poškodilo elektrické rozvody a zasáhlo dopravu.

Bez proudu zůstalo asi 45.000 domácností, napsala agentury DPA. V okrese Norrland zůstalo asi 1000 pasažérů přes noc v několika vlacích, které uvízly na trati ve sněhu.

Železniční doprava v této části země se do rána zcela zhroutila, železniční čety vyprošťují uvízlé vlaky. Sněžilo i v jihozápadním Finsku, odkud jsou hlášeny problémy v silniční dopravě.

Vítr utrhl kontejnerovou loď

Již první nápor bouře vyvolal problémy i v severním Německu. V hamburském přístavu utrhla vichřice z ukotvení kontejnerovou loď.

Přístavní pohotovosti spolu s hasiči se ji ale podařilo znovu ukotvit dřív, než volně hnaná loď stačila způsobit nějaké škody.

Na souši vichřice shodila stavební lešení, ráno byl jeden člověk v Hamburku zraněn větví utrženou ze stromu.

V jižněji položeném městě Leer porazila vichřice 20 metrů vysoký strom, který při pádu poškodil téměř desítku zaparkovaných aut. Jiný strom spadl na budovu.

Řada místních přívozů zastavila kvůli vichřici provoz, v regionu Frísko zrušily místní orgány školní vyučování.

Nejvyšší rychlost větru v bouři byla dnes ráno naměřena na jednom z fríských ostrovů: 144 kilometrů za hodinu.

V Německu: první sníh

Také Německo zaznamenalo v důsledku bouře první sníh mimo vysokohorskou oblast. V oblasti Harcu napadaly dnes ráno tři centimetry, oznámila policie v Braunschweigu.

Hlavní nápor bouře však severní Německo teprve očekává. Kolem poledne by se podle meteorologů mělo projevit to, že vichřice žene vody Severního moře vytrvale proti pevnině, zejména do nálevkovitého ústi Labe.

Hamburk očekává zvýšení hladiny ve městě až o téměř šest metrů nad normál; část ohrožených nábřeží a přístavu byla již uzavřena pro provoz. Zejména se to týká rybího trhu ve čtvrti Altona, kde už se dnes ráno ocitly pod vodou některé zaparkované vozy.

Neočekává se však, že by povodeň překonala rekord starý 30 let. Tehdy, v roce 1976, vystoupila hladina o 6,45 metru nad normál, připomněla agentura AFP.

 

Právě se děje

Další zprávy