Velikonoce doprovodí aprílové počasí. Výrazně se ochladí, pondělí proprší

Domácí Domácí
1. 4. 2021 8:55
Kdo po nezvykle horkých posledních březnových dnech očekával prosluněné a teplé Velikonoce, bude zklamán. Na čtvrtečního apríla ještě vydrží vlna příjemného počasí - teploty vystoupají až k 24 stupňům Celsia. S příchodem velikonočních prázdnin se ale výrazně ochladí a v sobotu teplota nepřekoná 10 stupňů. Příští týden bude přibývat srážek, předpovídají meteorologové.
Foto: iStock

Na Zelený čtvrtek by ještě na většině území Česka mělo být jasno až polojasno, nejvýše může teploměr vystoupat až k 20 až 24 stupňům. Během dne bude od severozápadu přibývat oblačnosti. Místy se vyskytnou přeháňky, ojediněle také bouřky, upozorňují meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu

Na Velký pátek se v Česku rázně ochladí. Nejvyšší denní teploty lze očekávat jen mezi 10 a 14 stupni. Zpočátku bude oblačno, během dne většinou polojasno a k večeru začne oblačnosti opět přibývat. Ojediněle přijdou přeháňky, v polohách nad 800 metrů i sněhové.

Bílá sobota s sebou přinese další ochlazení, denní maxima se budou podle meteorologů pohybovat mezi 6 a 10 stupni. Oblačnost bude proměnlivá. Sever a severovýchod mohou místy zasáhnout sněhové přeháňky.

Na nedělní Boží hod velikonoční se do Česka vrátí slunečné počasí. Po celý den by mělo být jasno až polojasno s nejvyššími teplotami mezi 9 a 13 stupni Celsia.

Na Velikonoční pondělí bude nejdříve polojasno, postupně ale bude přibývat oblačnosti a většinu území zasáhne déšť nebo přeháňky. Denní maxima lze očekávat v rozmezí 10 až 14 stupňů.

Po zbytek příštího pracovního týdne bude v Česku převážně oblačno. Obyvatelé většiny území musí počítat s přeháňkami, které budou od středních poloh i sněhové. Meteorologové předpovídají nejvyšší denní teploty mezi 5 a 10 stupni.

Náplavka se opět zaplnila lidmi bez roušek (31. 3. 2021)

Lidé v Praze opět vyrazili ve velkých počtech na náplavky či do parků. Policisté jim domlouvali, aby dodržovali protiepidemická opatření. | Video: Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

před 4 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 48 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy