Tuhé mrazy připravily o život už tři ostravské bezdomovce

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 2. 2018 14:14
Příčinu smrti musí potvrdit pitva, existuje ale podezření, že příčinou jejich úmrtí bylo právě počasí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ostrava - Silné mrazy, které v posledních dnech zasáhly Českou republiku, mají zřejmě první oběti. V Ostravě byli o víkendu a v pondělí nezávisle na sobě nalezeni tři mrtví bezdomovci, dva muži ve věku 34 a 43 let a padesátiletá žena. Sdělila to mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková. Příčinu smrti musí potvrdit pitva, existuje ale podezření, že příčinou jejich úmrtí bylo právě počasí.

"Muži byli nalezeni ležící na zemi ve venkovním prostoru pod mostem, žena v prostoru nákladové rampy objektu," uvedla policejní mluvčí. Vždy se jednalo o místa, kde se zdržují lidé bez domova.

Silné mrazy zasáhly Česko už před několika dny. V moravskoslezském kraji v noci klesají hluboko pod bod mrazu už od konce minulého týdne. Podle pracovníků Českého hydrometeorologického ústavu se v sobotu a v neděli noční teploty pohybovaly okolo minus deseti stupňů Celsia. Nejchladnější noc zatím zaznamenali na dnešek, když teplota klesla v Ostravě až na minus 14,5 stupně Celsia.

Mrazy budou pokračovat do konce pracovní části týdne. "Nejchladněji má být ve čtvrtek," řekl pracovník ČHMÚ Ostrava. Dodal, že záležet bude na oblačnosti. "Pokud bude zataženo, teploty budou kolem minus 15 stupňů Celsia. Pokud se vyjasní, mohou klesnout až k minus 20 stupňům," uvedl s tím, že v neděli už by se teploty měly pohybovat kolem nuly stupňů Celsia.

Pracovníci nocleháren se proto na pravděpodobně nejchladnější období současné zimy pečlivě připravují. Očekávají větší zájem právě z řad bezdomovců. Navyšují kapacity. Otevřeny jsou i krizové noclehárny, které poskytují útočiště jen v nejchladnějším období roku. Celkem podle odhadů úřadů v Ostravě a nejbližším okolí žije asi 1000 bezdomovců. Zdaleka ne všichni mají o služby nocleháren zájem. "Zájem lidí se bude postupně zvedat. Mrazy už trvají dlouho. Jsme i v terénu, tak víme, že venku ještě vydrželi ti, kteří mají přístřešek a mohou si rozdělat oheň," řekla Jana Petričková z ostravské Armády spásy.

Někteří bezdomovci noclehárny odmítají kvůli řádu, který tam musí dodržovat. "Nikam jít nechci, nepotřebuji dostat nějaké šatní vši a nebudu se tam s nikým hádat, tady mám klid," řekla například žena, která už osm let žije v přístřešku v lesíku nedaleko Poruby.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy