Hlášení meteorologů jsou jasná: I na horách, třeba na Šumavě, se teploty drží nad nulou. Dnešní teploty se budou pohybovat v rozmezí sedmi až deseti stupňů Celsia.
Na jihu Německa včera meteorologové naměřili teplotu 21,9 stupně, což je nejvyšší teplota, jaká kdy byla v Německu naměřena po 20. listopadu.
Teplotně rekordní podzim letos zažívá celá západní i střední Evropa. Belgie má za sebou nejteplejší podzimní měsíce za posledních 174 let, v Německu teploměry v posledních měsících ukazovaly zhruba o tři stupně víc, než je dlouhodobý průměr.
Celá staletí?
"Máme záznamy pouze za posledních 174 let, ale vzhledem ke statistikám si troufám tvrdit, že něco takového se nestalo nejméně 500 let," řekl belgickému deníku La Libre Belgique klimatolog Marc Vandiepenbeeck.
Světový pohár zrušen
Zima zatím nedorazila ani tam, kde už je koncem listopadu dávno doma - do Alp. Například švýcarské středisko Svatý Mořic přišlo kvůli nedostatku sněhu o dva závody Světového poháru sjezdařek, které se měly uskutečnit za dva týdny.
Teplé počasí a předpověď meteorologů nedávají naději, že by se začalo brzy ochlazovat, takže mezinárodní federace FIS sjezd a superkombinaci zrušila.
Švýcarský ústav Météosuisse v sobotu oznámil, že byl pokořen teplotní rekord z roku 1987. "Takovéto posezónní teploty jsou jednou za 50 či sto let," uvádí Météosuisse. Ve Švýcarsku se naměřené hodnoty teplot registrují od roku 1864.
Tři stupně nad průměr ukazovaly teploměry také v tradičně spíše deštivé Belgii, tamější podzim je tak o 1,4 stupně teplejší než jakýkoli další za posledních více než 170 let, kdy se teploty oficiálně zaznamenávají. Teplotní rekordy přitom v Belgii padaly i loni.
Nad dlouhodobým průměrem se letos na podzim pohybují teploty i v Česku. Rekordní tabulky museli meteorologové přepisovat několikrát - například 15. listopadu bylo v Praze naměřeno 16,1 stupně, což bylo nejvíce od roku 1926.
27. října bylo dokonce v Praze nejtepleji za posledních 165 let.