Tak chladno bylo naposledy v roce 1869, v pražském Klementinu padl teplotní rekord

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 8. 2016 21:20
Na nejstarší meteorologické stanici v Česku naměřili nejnižší teplotu pro 11. srpen od roku 1869, oznámil Český hydrometeorologický ústav. V pražském Klementinu klesla teplota na deset stupňů Celsia, na některých místech dokonce mrzlo. Na šumavské stanici Kvilda-Perla bylo naměřeno minus 3,2 stupně.
Část údajů se v Klementinu měří na střeše tyčící se nad Starým Městem.
Část údajů se v Klementinu měří na střeše tyčící se nad Starým Městem. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - V pražském Klementinu byla ráno naměřena nejnižší teplota pro 11. srpen od roku 1869. Na nejstarší meteorologické stanici v Česku, která sleduje počasí od konce 18. století, klesla na deset stupňů Celsia. Někde ve čtvrtek dokonce mrzlo, na šumavské Kvildě spadla rtuť na zhruba minus tři stupně. Na svém webu to oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Čtvrteční teplotní minimum v Klementinu bylo o 0,8 stupně nižší než předchozí extrém, který odolával 147 let. "Nutno podotknout, že k překonání minimálních teplot dochází na této stanici již velmi vzácně, vzhledem k vlivu tepelného ostrova centra Prahy. Naposledy došlo k překonání extrémního minima 1. září 1998," uvedl Tomáš Mejstřík z ČHMÚ.

Na začátku tohoto týdne se prudce ochladilo. Ještě v pondělí dosahovala průměrná teplota v Česku i více než 26 stupňů, v úterý se ale dostala nejvýše na asi 19 stupňů. Místy bylo v úterý podle meteorologů až o 14 stupňů chladněji než v pondělí.

Ráno se objevily mrazy. Na Šumavě na stanici Kvilda-Perla bylo naměřeno minus 3,2 stupně a na stanici Horská Kvilda minus 2,5 stupně. Na obou stanicích tak byla o několik desetin stupně překonána předchozí minima stará dvě až tři desítky let.

Noc na pátek bude podle ČHMÚ zřejmě podobně chladná a zase budou překonána minima z dřívějších let. "Klementinský extrém je však jen 8,9 stupně, proto zde nejspíše překonán nebude," doplnil Mejstřík.

 

Právě se děje

Další zprávy