V první tropický den padaly rekordy. Teď pozor na silné bouřky s kroupami, varují meteorologové

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 5. 2016 18:57
Na několika místech v Česku dnes lidé zažili první letošní tropický den. Studená fronta, která se nad naše území přesune od západu z Německa, ale přinese bouřky. Výstraha platí od pondělního odpoledne do úterního rána pro Prahu a kraje Středočeský, Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský, Liberecký, Ústecký a Vysočina.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Na několika místech v Česku v neděli lidé zažili první letošní tropický den, tedy den s teplotou nad 30 stupňů Celsia. Tak vysoké údaje zaznamenali meteorologové na sedmi stanicích.

Nejtepleji bylo v Řeži u Prahy s 31,5 stupně Celsia. V neděli se tropická vedra objevila hlavně v západních a středních Čechách, kromě Řeže třeba v Plzni-Bolevci, kde bylo naměřeno 31,4 stupně.

Navzdory vysokým teplotám ale rekordy padly podle Českého hydrometeorologického ústavu pouze na třinácti ze 145 stanic, které měří déle než třicet let. Například na nepomucké stanici, která měří již 70 let, byl pokořen dnešní teplotou 28,2 stupně dosavadní rekord 27,9 stupně z roku 2002.

Výraznější oteplení oproti normálu zasáhlo Česko například začátkem dubna, kdy rtuť vystoupala nad 27 stupňů a rekordy byly překonány na téměř všech stanicích měřících více než třicet let.

Pozor na silné bouřky

Čechy a Vysočinu od pondělního odpoledne do úterního rána zasáhnou silné bouřky. Ojediněle budou doprovázené přívalovým deštěm, kroupami a nárazovým větrem. Voda může zatopit níže položená místa, uvedl v nedělní výstraze Český hydrometeorologický ústav.

Bouřky přinese studená fronta, která se nad naše území přesune od západu z Německa. Při přívalovém dešti může spadnout kolem 30 milimetrů srážek za hodinu. Nárazy větru budou kolem 20 metrů za sekundu. Během pozdního večera a noci na úterý budou bouřky přecházet zejména na západě a jihozápadě Čech do trvalejšího deště.

Přívalový déšť může ojediněle vést k zatopení níže položených míst a sklepů. Pro omezení škod nárazovým větrem radí meteorologové zajistit okna, dveře a odstranit nebo upevnit volně položené předměty, jako jsou zahradní nábytek či slunečníky. Lidé by měli být ostražití před blesky.

Výstraha platí pro Prahu a kraje Středočeský, Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský, Liberecký, Ústecký a Vysočina.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Svaz průmyslu: Velké firmy mají zájem o očkování zaměstnanců, doufají v rychlejší návrat do normálu

Většina velkých firem má zájem o očkování zaměstnanců proti covidu-19 podnikovými lékaři. Vyplývá to z rychlého šetření Svazu průmyslu a dopravy ČR, který ve čtvrtek představil jeho viceprezident Jan Rafaj. Podle odhadů svazu průmyslu by závodní lékaři a poskytovatelé zdravotní péče ve velkých firmách mohli naoočkovat až 1,2 milionu zaměstnanců. 

Své zaměstnance chtějí některé firmy k očkování i motivovat. Pracovníkům hodlají například proplácet dobu, kterou budou muset strávit očkováním. Podniky si od očkování slibují nejen výrazné snížení nemocnosti, ale i rychlejší návrat k normálnímu životu, upozornil Rafaj. Svaz průmyslu už minulý týden pomohl prosadit, že v druhé vlně očkování od května smí pomoct s vakcinací i firmy a jejich lékaři. Teď navrhuje, aby už při registraci k očkování mohli lidé zaškrtnout, že se chtějí nechat očkovat právě u svého zaměstnavatele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy