Mimořádná zpráva

Nejteplejší léto. V Klementinu naměřili nejvíc od roku 1775

ČTK ČTK
7. 9. 2015 14:29
Celé léto, tedy od června do srpna, skončilo s průměrnou teplotou 22,3 stupně o desetinu druhé za rokem 2003. Druhé nejteplejší letní prázdniny v Klementinu byly v roce 1807, kdy byla průměrná teplota 23,6 stupně. Mimořádně teplá byla letos v létě zejména první polovina srpna. Podle údajů z Klementina se teplota průměrně pohybovala kolem 24,4 stupně Celsia, což je o 5,2 stupně více než dlouhodobý průměr od roku 1775. Šlo o druhý nejteplejší srpen v historii. Naopak nejchladnější byl srpen 1833 s průměrnou teplotou 15,8 stupně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: trekkyandy / Foter / CC BY-SA

Praha - Prázdninové měsíce byly v pražském Klementinu nejteplejší v historii měření, která se datuje od roku 1775.

Průměrná teplota se za červenec a srpen vyšplhala na 24,0 stupně Celsia.

Celé léto, tedy od června do srpna, skončilo s průměrnou teplotou 22,3 stupně o desetinu druhé za rokem 2003. Na svém informačním webu to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Stoleté rekordy

Druhé nejteplejší letní prázdniny v Klementinu byly v roce 1807, kdy byla průměrná teplota 23,6 stupně. Na třetím místě byl rok 1834 s průměrnou teplotou 23,0 stupně.

Rok 2003 se v historickém žebříčku prázdninových měsíců zařadil na dělené šesté místo s průměrnou teplotou za červenec a srpen 22,4 stupně.

Ve srovnání s ostatními lety ale byl teplejší červen, proto bylo před 12 lety vůbec nejteplejší léto v Klementinu. Až za období v 21. století se zařadila horká léta v devatenáctém století.

Druhý nejteplejší v historii

V srpnu byla v Klementinu průměrná teplota 24,4 stupně Celsia, což je o 5,2 stupně více než dlouhodobý průměr od roku 1775.

Šlo o druhý nejteplejší srpen v historii. Tepleji bylo na této stanici jen v roce 1807, kdy průměrná teplota překročila o dvě desetiny hranici 25 stupňů.

Naopak nejchladnější byl srpen 1833 s průměrnou teplotou 15,8 stupně. "Tento srpen byl tedy jako celek chladnější než letos nejchladnější srpnový den," poznamenali meteorologové.

Letos byla nejnižší teplota naměřena 18. srpna, a to 16,5 stupně.

Nejtepleji bylo 8. srpna

Mimořádně teplá byla letos v létě zejména první polovina srpna. Období od 1. do 15. srpna mělo průměrnou teplotu 27,5 stupně. To byla nejvyšší teplota při porovnání všech polovin letních měsíců od roku 1775, uvedl ČHMÚ.

Z 1446 polovin červnů, červenců a srpnů byla na druhém místě druhá polovina července roku 2006 s průměrnou teplotou 25,7 stupně.

Nejteplejším dnem druhého prázdninového měsíce byla sobota 8. srpna s průměrnou teplotou 31 stupňů Celsia.

Tím byla o 1,3 stupně překonána dosud nejvyšší průměrná denní srpnová teplota z 9. srpna 1992.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 51 minutami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy