Zima je zpět. Česko zasáhl silný vítr, přes deset tisíc domácností je bez proudu

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 2. 2020 12:50
Do Česka se po několika mimořádně teplých dnech vrátila zima. Na hřebenech Krkonoš napadlo za posledních 24 hodin asi 20 centimetrů sněhu. Podle meteorologů se sníh může objevit i v nižších polohách. Kvůli silnému větru je nyní v Česku bez dodávek elektřiny přes 10 000 domácností. V distribuční síti společnosti E.ON jde o 6800 míst, u ČEZ o 3800. Největší potíže hlásí jižní Morava.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Twitter Hasiči Praha

Ústav varoval před silným větrem, který zasáhne Česko také ve středu, sněhovými jazyky a zvýšením hladiny řek. 

V distribuční síti E.ON se dopoledne bez dodávek proudu ocitlo 14 500 domácností. Po poledni se počet snížil o polovinu na 6800, uvedla Slavíková. Potíže přetrvávají zejména na jihu Moravy. "Na jižní Moravě řešíme 12 poruch na vedení vysokého napětí, omezeno je v tuto chvíli asi 2500 domácností, z toho 1300 je v okolí obce Velká nad Veličkou na Hodonínsku," upřesnila.

Dopoledne byly problémy zejména na Břeclavsku. Na Vysočině přetrvávají problémy na Žďársku, kde zbývá připojit 200 domácností. V jižních Čechách je po poledni bez elektřiny 750 domácností, problémy jsou u Borovan na Českobudějovicku

Silný vítr dorazil do Čech po páté ráno a začal vyvracet stromy a lámat větve, které poškodily elektrická vedení na mnoha místech v jižních Čechách. E.ON tam v časných ranních hodinách v jednu chvíli zaznamenal 7000 domácností bez proudu. Vítr postupně přechází na východ.

ČEZ eviduje po poledni 3800 domácností bez dodávek elektřiny, dopoledne to bylo 2000 míst. Bez dodávek byly podle Holingerové domácnosti na Klatovsku, Chrudimsku a Havlíčkobrodsku. ČEZ po výstraze meteorologů navýšil počty pracovníků na dispečinku a v call-centru. Lidé mohou volat na bezplatnou linku 800 850 860 nebo hlásit poruchy prostřednictvím webového portálu www.bezstavy.cz.

Na horách buďte ostražití, radí meteorologové

Podle předpovědi meteorologů zasáhne silný vítr v úterý Moravu, Vysočinu, jižní Čechy a část Plzeňského, Středočeského a Pardubického kraje. V nárazech překročí rychlost 65 kilometrů v hodině, může lámat stromy a větve a komplikovat dopravu. Lidé by měli zabezpečit okna i volně uložené předměty. Návštěvníci hor by měli omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií, upozornili meteorologové.

Sněžit by mělo v polohách nad 400 metrů. "V polohách nad 600 metrů nad mořem se budou zejména na severovýchodě území místy tvořit sněhové jazyky," uvedl Český hydrometeorologický ústav na Facebooku.

Mokrý sníh může poškodit stromy či dráty elektrického vedení, problémy mohou nastat v dopravě. Řidiči by měli jezdit opatrně a nezapomenout na zimní výbavu, při cestách do hor vzít i zimní řetězy a na horách dodržovat pokyny Horské služby. V oblastech, kde se objeví sněhové jazyky, mohou být některé silnice nesjízdné.

V úterý odpoledne navíc ústav varoval také před zvýšením hladiny toků v povodí řeky Moravy v části Jihomoravského a Zlínského kraje. Meteorologové nevylučují, že hladiny mohou krátkodobě dosáhnout i druhého ze tří stupňů povodňové aktivity, tedy povodňové pohotovosti. Voda se zřejmě nevylije ze břehů, ale může například ohrozit stabilitu stromů v podmáčené půdě. Výstraha před nárůstem hladin platí do středečních 12:00.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

ANO odložilo sněm, přijalo pět členů bývalé brněnské buňky

Předsednictvo hnutí ANO schválilo odložení republikového sněmu kvůli koronavirové epidemii, zatím na neurčito. Původně byl plánován na konec ledna. Vedení ANO také rozhodlo o přijetí pěti nových členů, které navrhla jihomoravská organizace hnutí. Sdělil to hlavní manažer ANO a poslanec Jan Richter. Jde o lidi, kteří byli členy letos zrušené brněnské organizace.

"Předsednictvo hnutí ANO na svém úterním jednání schválilo odložení plánovaného republikového sněmu z důvodu aktuální epidemické situace. Znovu tento bod otevřeme na lednovém jednání a věřím, že už nám situace dovolí najít nějaký brzký termín," uvedl Richter.

Poslední sněm ANO se konal 17. února minulého roku. Místo předsedy obhájil premiér Andrej Babiš, pozici prvního místopředsedy pak předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který na funkci rezignoval v říjnu poté, co byl vyfotografován, jak bez roušky vychází z restaurace, která měla být kvůli šíření epidemie koronaviru uzavřena. Tehdejší schůzka stála pozici ministra zdravotnictví Romana Prymulu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump možná omilostní svého exporadce Michaela Flynna

Prezident USA Donald Trump se chystá omilostnit svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Napsal to server Axios s odvoláním na dva nejmenované zdroje seznámené se situací. Flynnovo jméno má podle nich figurovat na seznamu milostí, jež Trump hodlá udělit do 20. ledna, kdy jej ve funkci podle projekcí médií nahradí demokrat Joe Biden.

Udělení milosti Flynnovi by bylo vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry, která má kořeny v počátcích Trumpovy administrativy a souvisí s vyšetřováním údajné spolupráce republikánovy kampaně s Ruskem před volbami z roku 2016.

Zdroj: ČTK
Další zprávy