Zima je zpět. Česko zasáhl silný vítr, přes deset tisíc domácností je bez proudu

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 2. 2020 12:50
Do Česka se po několika mimořádně teplých dnech vrátila zima. Na hřebenech Krkonoš napadlo za posledních 24 hodin asi 20 centimetrů sněhu. Podle meteorologů se sníh může objevit i v nižších polohách. Kvůli silnému větru je nyní v Česku bez dodávek elektřiny přes 10 000 domácností. V distribuční síti společnosti E.ON jde o 6800 míst, u ČEZ o 3800. Největší potíže hlásí jižní Morava.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Twitter Hasiči Praha

Ústav varoval před silným větrem, který zasáhne Česko také ve středu, sněhovými jazyky a zvýšením hladiny řek. 

V distribuční síti E.ON se dopoledne bez dodávek proudu ocitlo 14 500 domácností. Po poledni se počet snížil o polovinu na 6800, uvedla Slavíková. Potíže přetrvávají zejména na jihu Moravy. "Na jižní Moravě řešíme 12 poruch na vedení vysokého napětí, omezeno je v tuto chvíli asi 2500 domácností, z toho 1300 je v okolí obce Velká nad Veličkou na Hodonínsku," upřesnila.

Dopoledne byly problémy zejména na Břeclavsku. Na Vysočině přetrvávají problémy na Žďársku, kde zbývá připojit 200 domácností. V jižních Čechách je po poledni bez elektřiny 750 domácností, problémy jsou u Borovan na Českobudějovicku

Silný vítr dorazil do Čech po páté ráno a začal vyvracet stromy a lámat větve, které poškodily elektrická vedení na mnoha místech v jižních Čechách. E.ON tam v časných ranních hodinách v jednu chvíli zaznamenal 7000 domácností bez proudu. Vítr postupně přechází na východ.

ČEZ eviduje po poledni 3800 domácností bez dodávek elektřiny, dopoledne to bylo 2000 míst. Bez dodávek byly podle Holingerové domácnosti na Klatovsku, Chrudimsku a Havlíčkobrodsku. ČEZ po výstraze meteorologů navýšil počty pracovníků na dispečinku a v call-centru. Lidé mohou volat na bezplatnou linku 800 850 860 nebo hlásit poruchy prostřednictvím webového portálu www.bezstavy.cz.

Na horách buďte ostražití, radí meteorologové

Podle předpovědi meteorologů zasáhne silný vítr v úterý Moravu, Vysočinu, jižní Čechy a část Plzeňského, Středočeského a Pardubického kraje. V nárazech překročí rychlost 65 kilometrů v hodině, může lámat stromy a větve a komplikovat dopravu. Lidé by měli zabezpečit okna i volně uložené předměty. Návštěvníci hor by měli omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií, upozornili meteorologové.

Sněžit by mělo v polohách nad 400 metrů. "V polohách nad 600 metrů nad mořem se budou zejména na severovýchodě území místy tvořit sněhové jazyky," uvedl Český hydrometeorologický ústav na Facebooku.

Mokrý sníh může poškodit stromy či dráty elektrického vedení, problémy mohou nastat v dopravě. Řidiči by měli jezdit opatrně a nezapomenout na zimní výbavu, při cestách do hor vzít i zimní řetězy a na horách dodržovat pokyny Horské služby. V oblastech, kde se objeví sněhové jazyky, mohou být některé silnice nesjízdné.

V úterý odpoledne navíc ústav varoval také před zvýšením hladiny toků v povodí řeky Moravy v části Jihomoravského a Zlínského kraje. Meteorologové nevylučují, že hladiny mohou krátkodobě dosáhnout i druhého ze tří stupňů povodňové aktivity, tedy povodňové pohotovosti. Voda se zřejmě nevylije ze břehů, ale může například ohrozit stabilitu stromů v podmáčené půdě. Výstraha před nárůstem hladin platí do středečních 12:00.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hackeři napadli systém veřejné správy. Útoku čelila Praha i ministerstvo práce

Systém veřejné správy napadli ve čtvrtek hackeři. O masivním kybernetickém útoku informuje na Twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), data magistrátu podle něj nebyla poškozena. Jedním z cílů bylo i ministerstvo práce a sociálních věcí, potvrdila serveru SeznamZprávy ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Také podle ní se útočníkům nepovedlo data ukrást či vyřadit systémy ministerstva. Vyjádření Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) redakce zjišťuje.

"Došlo k masivnímu kybernetickému útoku na systémy veřejné správy. Magistrátní servery útok přežily. Byla provedena odstávka pro okamžitou bezpečnostní záplatu na emailový systém," uvedl Hřib na Twitteru. Dodal zároveň, že díky uchovávání více kopií dat najednou se na magistrátu data nepoškodila. Magistrát incident nahlásil na NÚKIB.

Hackeři se podle serveru SeznamZprávy zaměřili i na ministerstvo práce. "Ano, mohu tuto informaci potvrdit. Více ale věc komentovat nebudu," řekla serveru Maláčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy