Nejteplejší první únor za stovky let. Stanice hlásí rekordy, bylo i 17 stupňů

ČTK ČTK
1. 2. 2020 16:47
Únor začal mimořádně teplým počasím. Rekordy v sobotu padly na 134 ze 154 stanic, které měří alespoň 30 let. Nová maxima přepsalo i 11 stanic s více než stoletou tradicí včetně pražského Klementina, kde sledují počasí nepřetržitě 245 let. Nejtepleji bylo v Dyjákovicích na Znojemsku, kde naměřili 17,1 stupně, uvedli meteorologové.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Rekordně teplé bylo už ráno, na některých místech teplota neklesla pod deset stupňů. Nejtepleji bylo na jižní Moravě, kde víc svítilo slunce. Vedle Dyjákovic panovalo první únorový den výjimečné teplo ve stanicích Lednice a Pohořelice, kde teploměr naměřil shodně 16,8 stupně Celsia. Kolem 16 stupňů měly i další jihomoravské stanice Kobylí, Troubsko, Strážnice a Kuchařovice.

Sobotní desítku nejteplejších míst v Česku uzavírají středočeské stanice Mrzky a Kralupy nad Vltavou, kde bylo 15,8 stupně, a Čáslav s maximální teplotou 15,7 stupně.

V Klementinu v sobotu naměřili 14,8 stupně Celsia, čímž byl překonán rekord z roku 2002 s hodnotou 13,1 stupně.

Rekordy padaly už v pátek, poslední lednový den teploty místy přesáhly 15 stupňů, v sobotu bylo ještě tepleji. "V dalších dnech ještě zůstanou teploty nadprůměrné, ale rekordy již padat nebudou," dodali meteorologové.

Přehled deseti stanic s nejvyššími naměřenými teplotami 1. února 2020:

Stanice: Maximum ve stupních Celsia:
Dyjákovice (Jihomoravský kraj) 17,1
Lednice (Jihomoravský kraj) 16,8
Pohořelice (Jihomoravský kraj) 16,8
Kobylí (Jihomoravský kraj) 16,3
Troubsko (Jihomoravský kraj) 16,0
Strážnice (Jihomoravský kraj) 15,9
Kuchařovice (Jihomoravský kraj) 15,9
Mrzky (Středočeský kraj) 15,8
Kralupy nad Vltavou (Středočeský kraj) 15,8
Čáslav, Nové Město (Středočeský kraj) 15,7

Zdroj: www.infomet.cz

 

Právě se děje

před 49 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy