Česko zažije vedra. Teploty vyšplhají až na 36 stupňů Celsia, skoro pro celou zemi platí výstraha

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 23. 6. 2016 11:57
Česko zasáhnou v příštích dnech vysoké teploty, které by mohly dosáhnout až 36 stupňů Celsia. Teplé počasí by mělo vydržet i o víkendu. Meteorologové vydali na čtvrtek výstrahu pro všechny kraje s výjimkou Karlovarského a Vysočiny mezi polednem a 20:00. Výstraha je i před pátečními vedry. Zároveň odborníci upozorňují, aby lidé dodržovali pitný režim a v poledních a odpoledních hodinách nepobývali na přímém slunci.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - Meteorologové varují před vysokými teplotami, které budou v České republice ve čtvrtek a v pátek. Teplota se má v tyto dny šplhat přes 30 stupňů Celsia, na jihu Moravy by v pátek mohlo být až 36 stupňů. Současně se dostanou na vysokou úroveň hodnoty UV indexu. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Teploty ve čtvrtek kvůli proudění teplého vzduchu od jihu vystoupí na 30 až 34 stupňů Celsia, varování meteorologů platí pro všechny kraje s výjimkou Karlovarského a Vysočiny mezi polednem a 20:00. Výstrahu před pátečními vedry vyhlásili mezi 11:00 a 21:00 s nízkým stupněm nebezpečí pro Vysočinu, Karlovarský, Plzeňský a Jihočeský kraj a také pro Trutnovsko, Semilsko, Jablonecko a Liberecko. Ve zbytku země bude v pátek platit vysoký stupeň nebezpečí. Meteorologové očekávají teploty 32 až 36 stupňů Celsia.

"Vysoké teploty nad 31 stupňů, místy i nad 34 stupňů, se budou na našem území vyskytovat i v sobotu. Jen na západě Čech může být i těsně pod 30 stupňů Celsia," upozornil ČHMÚ. V sobotu odpoledne očekává nárůst oblačnosti a bouřky, které mohou být i velmi silné.

Meteorologové varují před přehřátím a dehydratací. Lidé by v poledních a odpoledních hodinách měli omezit tělesnou zátěž a neměli by chodit na přímé slunce. Měli by víc pít, hlavně neslazené nealkoholické nápoje bez kofeinu, ledově vychlazené nápoje nejsou vhodné. Kvůli úbytku ozonu v atmosféře by se lidé měli chránit slunečními brýlemi, nosit pokrývku hlavy a používat opalovací prostředky s vysokým ochranným faktorem.

Před vysokými teplotami varuje i pražská zdravotnická záchranná služba. "Na tropické venkovní teploty není náš středoevropský organismus zvyklý a snadno může dojít ke zdravotním potížím nejen chronicky nemocných, ale i zcela zdravých jedinců," varují.

"Dosud se počty výjezdů našich posádek pohybují na průměrných hodnotách, to je 350 událostí za 24 hodin. Pohled do statistik minulých tropických dnů prozrazuje nárůst práce pražských záchranářů až o 40 procent," dodala ve středu tisková mluvčí pražských záchranářů Jiřina Ernestová.

 

Právě se děje

Další zprávy