Foto: Tromba i supercela. Nad Českem se objevily unikátní mraky, při kterých vznikají tornáda

Foto: Tromba i supercela. Nad Českem se objevily unikátní mraky, při kterých vznikají tornáda
Ve čtvrtek odpoledne zasáhly Česko supercely, tedy konvektivní bouře, které mají mnohem větší intenzitu než bouře klasické. (Supercela u Příbrami).
"Supercely jsou nebezpečné, protože se v nich mohou vyvíjet tornáda," upřesňuje tiskový mluvčí Českého hydrometeorologické ústavu Petr Dvořák.
Pro supercely je charakteristické i utváření velkých krup, to je s průměrem větší než dva centimetry. (Supercela u Benešova)
Čtvrteční bouře do Česka přišly směrem od Bavorska, kdy nad naším územím došlo k výraznému "výbuchu" konvektivní činnosti. (Bouřka na Podbořansku)
Foto: CTRA z.s. - Lovcibourek.cz
Barbora Němcová Barbora Němcová
17. 6. 2016 12:24
Ve čtvrtek odpoledne do Česka přišly od západu bouře. Ty díky proudění větrů nabraly na intenzitě a vznikly takzvané supercely. Ty provázely i vertikální víry, takzvané tromby, které při kontaktu se zemí vytvářejí tornáda. Supercely se v Česku vyskytují zhruba desetkrát do roka. Letos se jedná již o několikátý den, kdy se vyskytla přímo série těchto bouří.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Raketa, která v Afghánistánu zabila civilisty, byla tragickou chybou, kají se Spojené státy

Americká armáda přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29. srpna raketou odpálenou z dronu na auto s údajnými atentátníky, ale zemřeli při tom civilisté.

Americký generál Kenneth McKenzie v pátek útok označil za "tragickou chybu" a přiznal, že při něm přišlo o život deset civilistů a mezi nimi sedm dětí. Podle jeho slov nebyl zabit žádný člen Islámského státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy