Silný vítr trápil sever Moravy i Olomoucký kraj, polámané stromy komplikovaly dopravu

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 6. 2016 18:13
Hasiči v Moravskoslezském kraji od pátečního rána zasahovali už více než 400krát. Silný vítr láme větve i stromy, které komplikují situaci nejen v dopravě. V nárazech může foukat místy rychlostí až 90 kilometrů za hodinu, na hřebenech Jeseníků a Beskyd až 108 kilometrů za hodinu.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Aktuálně.cz

Ostrava - Silný vítr v pátek po celý den lámal větve a stromy v Moravskoslezském kraji. Celkem osm lidí skončilo v nemocnici. Komplikace počasí působilo také na silnicích a železnici.

Hasiči vyjížděli nejméně 400krát, nejvíce zásahů měli na Ostravsku a Frýdecko-Místecku. "Každá událost znamená minimálně jeden spadlý strom či silnou větev, nezřídka jich hasiči ale řeší více v rámci jedné události," řekl mluvčí hasičů Petr Holub.

V souvislosti s počasím bylo ve čtvrtek v regionu zraněno několik lidí. Záchranáři vyjížděli k celkem osmi případům, šestkrát se jednalo o zraněné lidi, ve dvou případech pak pomáhali pacientům, kteří byli s vážnými obtížemi v domácím léčení a byli napojeni na přístroje podporující dýchání. "Při výpadku proudu sice v obou případech přístroje přešly na bateriový provoz, ten je však časově omezený a při déle trvajícím výpadku elektrické energie hrozilo selhání přístroje a smrtelné ohrožení pacientů. Oba nemocní proto museli být za podpory přístrojové techniky přepraveni do nemocnic," vysvětlil Humpl.

V Ostravě zranil starší ženu kontejner rozjetý prudkým větrem, na další ženu spadla ze stromu několikametrová větev. V Třinci na Frýdecko-Místecku poryv větru ženu povalil přímo na ulici, v Darkovicích na Opavsku se zranila žena, na kterou se při práci na zahradě vlivem větru převrátila přibližně stokilová trampolína. Ošetření pacienti utrpěli převážně poranění končetin.

Mezi zraněnými lidmi byli také dva muži z ranní nehody dvou osobních automobilů poblíž Petřvaldu na Novojičínsku. Jeden z vozů zřejmě čelně narazil do stromu. Do spadlého stromu narazil osobní automobil i v Ostravě-Radvanicích, kde se nehoda obešla bez zranění. V Ostravě-Petřkovicích zase spadl strom na vedení vysokého napětí a začal hořet.

Vítr zkomplikoval i dopravu na železnici. Mezi Heřmánkami a Vítkovem byl podle webu Českých drah kvůli větrné smršti přerušen provoz od rána do 11:30. Stromy tam popadaly na koleje. Podobná situace byla i na tratích v úsecích Dětmarovice - Karviná hlavní nádraží a Štítina - Opava-Komárov či na trati Frýdek-Místek - Frýdlant nad Ostravicí. Následky větru už se tam podařilo odstranit. Problémy jsou aktuálně například mezi Miloticemi nad Opavou a Branticemi.

V Karviné byla kvůli silnému větru zrušena odpolední část programu olympijské roadshow, která se měla konat na náměstí. V programu byly sportovní aktivity za účasti českých olympioniků.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy