Kraje hlásí po bouřce zraněné, letiště muselo zavřít

Domácí ČTK Domácí, ČTK
4. 8. 2013 19:40
Teploty se propadly až o 20 stupňů, největší škody napáchaly popadané stromy
Silná bouře lámala v Praze stromy. Pohled do jedné z ulic v pražských Modřanech.
Silná bouře lámala v Praze stromy. Pohled do jedné z ulic v pražských Modřanech. | Foto: Martin Novák

Plzeň - Varování meteorologů, že se územím republiky prožene další vlna místy velmi silných bouřek, se naplnilo.

Plzeň - Varování meteorologů, že se územím republiky prožene další vlna místy velmi silných bouřek, se naplnilo.

Pásmo silných bouřek postupovalo od Plzeňského kraje přes střední Čechy, zasáhlo Pardubický a Královéhradecký kraj a kolem sedmé večer i Vysočinu. Podle výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu mohou bouřky v noci zasáhnout i část Moravy.

Z krajů hlásí zraněné, výpadky proudu, pražské letiště uzavřelo provoz, problémy jsou i na železnici. Na Vysočině u Nové Vsi na Havlíčkobrodsku byl evakuován dětský tábor. Na Domažlicku zřejmě bouře srazila k zemi ultralehké letadlo, posádka ale nebyla vážně zraněna. Ve Slavkově u Brna museli kvůli silnému dešti zrušit koncert britské rokové skupiny Deep Purple. 

Zranění ze stadionu i ze silnic

Spadlý strom ovšem v Brně poranil tři diváky, kteří sledovali na stadionu fotbalové utkání domácí Zbrojovky a pražské Sparty.

"Strom dopadl do sektoru domácích diváků, kde těžce zranil dvě dívky a mladíka, všechny kolem 20 let," mluvčí strážníků Pavel Šoba. "Shodou okolností byli naši strážníci při neštěstí a ihned proto zasáhli. Trojici vyprostili. První pomoc poskytl policejní lékař a sanitky ji převezly do nemocnice," uvedl mluvčí.

Všichni zranění byli při převozu v bezvědomí. Nyní jsou v péči lékařů urgentního příjmu Fakultní nemocnice Brno-Bohunice.

Těžké a středně těžké zranění pak utrpěli dva lidé na jihu Čech. Stalo se to v Záboří na Strakonicku, kde řidič motocyklu najel do stromu, který bouře strhla na silnici.

"Sám byl zraněn lehce. Jeho spolujezdkyně byla s těžkým zraněním převezena na ARO strakonické nemocnice," řekla mluvčí krajské záchranné služby Petra Kafková. Žena má poranění hrudníku, u muže lékař konstatoval podezření na zranění krční páteře.

Výpadek proudu na Křivoklátsku

Nejprve se se zprávami o potížích, které prudký déšť a silný vítr způsobily, přihlásily západní Čechy.

Zejména v Plzeňském kraji provázely bouřku blesky a místy velmi silný déšť. K popadaným stromům museli už kolem 17:00 vyjíždět i hasiči. Na některých místech vypadla elektřina.

Rozsáhlý výpadek elektrického proudu má zhruba od 18:30 Křivoklátsko. "Bouřka přišla hrozně rychle, padaly provazy deště, vzápětí odešla elektřina. V pondělí to bylo stejné, také tu nešel proud," řekl Aktuálně.cz Tomáš Holec z Hýskova, obce nedaleko Berouna.

"Výpadky proudu jsou zatím spíše lokálního charakteru. Obvykle tam, kde spadne strom na elektrické vedení," uvedl odpoledne mluvčí ČEZ pro západní Čechy Martin Sobotka.

Popadané stromy na kolejích

Poryvy větru zkomplikovaly rovněž provoz na železnici. 

Kvůli pádu stromů na kolejiště a případně i poškození elektrického vedení bude doprava přerušena zřejmě až do půlnoci na trati mezi Prahou a Plzní v úseku Rokycany - Chrást u Plzně. Stejně dlouho budou asi neprůjezdné také úseky Protivín - Písek na trati mezi Zdicemi a Protivínem a Protivín - Číčenice mezi Plzní a Českými Budějovicemi. Dotklo se to mnoha rychlíků, České dráhy podle informací na svém webu zavedly náhradní autobusovou dopravu.

Zhruba do 21:00 byla kvůli bouřce neprůjezdná část tratě z Prahy na Beroun v úseku Praha-Smíchov - Nučice a na trati mezi Prahou a Kladnem v úseku Unhošť - Jeneč.

Letiště nepřijímá

Také pražské Letiště Václava Havla kvůli silným bouřkám nepřijímá. Letadla jsou odkláněna na letiště v Berlíně, Vídni, Brně a Pardubicích.

"Máme v tuto chvíli skutečně čtyři diverze na jiná letiště, a to dokonce do čtyř různých směrů. Jedna diverze byla do Vídně, jedna do Brna, jedna do Berlína a jedna do Pardubic," řekla Českému rozhlasu mluvčí letiště Marika Janoušková s tím, že nejméně dva další čeká podobný osud. Dále se uvidí podle vývoje počasí, dodala.

Hasiči v plné práci

Nejsilnější byla bouřka zřejmě na Plzeňsku a Tachovsku, později udeřila na Domažlicku nebo Klatovsku. Místy napadlo kolem 20 milimetrů vody na čtvereční metr i více. 

Bouřka zasáhla i Karlovarský kraj. "U Toužimi na Karlovarsku se během půl hodiny ochladilo o 20 °C, silnice se mění v řeku, viditelnost je 50 metrů, padají stromy," popsal z místa reportér Aktuálně.cz.

Hasiči z jihu Čech zasahovali už u dvou stovek událostí, zejména na Blatensku ale také na Českobudějovicku.

Na Vysočina vyjížděli během uplynulých dvou hodin hasiči už na více než 140 míst. "Nejčastěji jsme odstraňovali stromy, které padly na komunikace a bránily tak plynulému provozu," uvedla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

Problémy byly na Jihlavsku například na trase mezi Dobronínem a Polnou, kde po pádu stromů zůstala silnice zcela neprůjezdná. Dále potom u Kamenice nebo u obce Rozseč.

Na Havlíčkobrodsku působily komplikace v dopravě popadané stromy například u Světlé nad Sázavou, Chlístova, Nového Ranska nebo Petrkova.

Silný déšť také zhatil nedělení koncert britské rokové skupiny Deep Purple v parku zámku ve Slavkově u Brna. Akce byla zrušena těsně před vystoupením a bude se konat v pondělí. Na koncert rockové legendy dorazilo přibližně 12 000 lidí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Airbnb kvůli pandemii ztrojnásobila čtvrtletní ztrátu na 1,2 miliardy dolarů

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, v prvním čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 1,17 miliardy dolarů (24,6 miliardy Kč), což je meziročně nárůst na více než trojnásobek. Tržby se ale zvýšily o pět procent na 887 milionů USD (18,7 miliardy Kč), uvedla firma ve své výsledkové zprávě. Na hospodaření stále doléhají dopady koronavirové krize a s ní spojené omezení cest.

Tržby jsou ale vyšší i ve srovnání s rokem 2019, tedy s obdobím před pandemií. Firma také zaznamenala nárůst počtu rezervací, což dává do souvislosti s ustupující pandemií a s očekávaným návratem k masovému cestování. K vysoké ztrátě v prvním čtvrtletí částečně přispěly i výdaje, které má firma s obsluhou dřívějších úvěrů.

Protipandemická opatření mají negativní dopady na tržby Airbnb v celém světě, zejména ale v Evropě. Růst poptávky po cestování firma zaznamenala ve Spojených státech, zájem registruje u pronájmů blízko pláže a na horách. U rezervací ve městech, kde byl před pandemií zájem tradičně velmi silný, se zatím nic zásadního nezlepšilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy