Po silných bouřkách se opět vrátí tropy, bude až 37 °C

Dagmar Honsová, Meteopress
4. 8. 2013 9:45
Bouřky přecházejí přes Českou republiku, přes noc spadlo až 70 mm srážek
Náplavka v Praze u Vltavy.
Náplavka v Praze u Vltavy. | Foto: Reuters

Česká republika - Z noci na neděli přešly přes část České republiky silné bouřky s vydatným deštěm.

Na některých místech spadlo až 70 mm srážek. V dalších dnech se do Čech ale vrátí tropické teploty, které mohou dosáhnout až k 37 °C.

Studená fronta postoupila do Česka od západu. Bouřky se přehnaly přes Středočeský kraj (stanice Voznice hlásila 44 mm, Neumětely 28 mm), přes Prahu (v Praze-Ruzyni spadlo 22 mm), přes Liberecko (ve Dvorečkách 30 mm, v Harrachově 27 mm), přes Plzeňsko (v Rokycanech 35 mm, v Trpístech 50 mm) a přes Ústecko (ve Strojeticích spadlo 70 mm).

Během nedělního rána bouří na Vysočině a během dne se mohou místy silné bouřky vyskytnout zejména ve východních Čechách, večer na Moravě a ve Slezsku.

Studená fronta přináší ochlazení do Čech, kde se odpolední teploty budou zastavovat nejčastěji do 30 °C, na Moravě a ve Slezsku bude v maximech ještě 37 °C.

Už během pondělí opět do Česka pronikne tropický vzduch od jihu. V pondělí bude skoro jasno až polojasno, přechodně až oblačno a ojediněle přeháňky nebo bouřky, zejména v horských oblastech. Nejvyšší teploty vystoupí na 27 až 31 °C, na východě bude až 33 °C.

Také úterý a středa budou psát podobný scénář počasí - bude jasno až polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Odpolední teploty se budou v Čechách zastavovat do 35 °C, na Moravě a ve Slezsku bude až 37 °C.

Další přechod studené fronty, na které se budou opět vyskytovat silné bouřky, očekáváme ve čtvrtek. Poté se začne ochlazovat a příští víkend přinese oproti tomuto víkendu v odpoledních maximech teploty více než o 10 °C nižší.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Extraligovou Spartu posílil švédský útočník Thorell

Novou posilou hokejistů extraligové Sparty se stal švédský útočník Erik Thorell. Devětadvacetiletý křídelník má zkušenosti ze švédské i finské nejvyšší soutěže, poslední dvě sezony byl ale spoluhráčem kapitána českého týmu na letošním mistrovství světa Jana Kováře ve švýcarském Zugu. O jeho příchodu informovala Sparta na webu.

před 49 minutami

Pyrotechnika na sportovních utkáních bude zakázaná, fanoušky přijde draho

Fanoušci, kteří během sportovních utkání používají pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až do 100 000 korun a zákazem vstupu na stadiony. Počítá s tím přestupková novela, kterou ve středu sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování.

Novela, kterou vláda předložila dolní komoře už koncem předminulého roku, má také zjednodušit agendu spojenou s přestupky a zlepšit součinnost úřadů při ochraně dětí před domácím násilím. Zavádí pravidla šetrného výslechu svědka mladšího 15 let a informační povinnost správního orgánu vůči orgánu sociálně-právní ochrany dětí v případě, že byl přestupek vykazující znaky užití násilí v rodině nebo v partnerském vztahu spáchán na dítěti nebo před dítětem.

S pokutami od 10 000 korun do 50 000 korun a až 100 000 korun v případě opakovaného přestupku počítá novela za použití pyrotechniky při sportovních utkáních, a to i mimo místo zápasu. Pachatelům má hrozit i zákaz vstupu na stadiony. Aby měly správní úřady možnost kontroly recidivy, navrhují autoři návrhu nový typ přestupku zapisovat do rejstříku trestů.

V praxi bude prokazování tohoto přestupku podle návrhu obdobné jako u trestné činnosti spjaté s projevy diváckého násilí, které se nemusí přímo vázat na místo sportovní akce, ale na souvislost s návštěvou sportovní akce. "Podmínkou spáchání tohoto přestupku přitom nemusí být to, že se fanoušek chce sportovního utkání skutečně zúčastnit a být na stadionu přímo přítomen," uvádí. Postižitelní by měli být podle autorů návrhu i ti, kteří se cíleně vyhýbají hromadným přesunům, aby je nemohla sledovat policie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy