Tropy pokračují. Padly 50 let staré teplotní rekordy

ČTK Dagmar Honsová, Meteopress, ČTK
2. 8. 2013 18:15
Rekordy mají padat i v sobotu, kdy by mělo být až o dva stupně tepleji.
Foto: Reuters

Praha - Letošní červenec byl v Česku šestý nejteplejší za posledních 80 let, minulý měsíc patřil také mezi jedny z nejsušších. Průměrná teplota, tedy včetně nočních, byla 19,9 stupně Celsia.

Výsledek ovlivnily hlavně poslední červencové dny. V pátek padly v ČR dlouholeté teplotní rekordy na zhruba 80 místech. Nejtepleji bylo ve Staňkově na Domažlicku a Plzni-Bolevci, shodně 36,4 stupně.

Na šesti stanicích ve Středočeském kraji s délkou měření 30 a více let padly teplotní rekordy. Nejvyšší teplota byla naměřena v Neumětelích na Berounsku, kde dosáhla na 35,3 stupně Celsia. Byl tak překonán rekord z roku 1963.

Rekord pro tento den padl také v Příbrami a Tuhani na Mělnicku, kde bylo naměřeno 34,5 stupně a 34 stupňů Celsia. Na zbývajících stanicích v Chotusicích a Čáslavi na Kutnohorsku a Ondřejově u Prahy se páteční rekordní teploty pohybovaly od 33,9 do 33,3 stupně Celsia.

Teplé počasí v Plzeňském kraji překonalo dosavadní, padesát let starý, západočeský regionální teplotní rekord. V roce 1963 naměřili meteorologové v Nepomuku 34 stupňů, dnes tuto hranici překonalo v Plzeňském a Karlovarském kraji několik stanic. Nejvýše teplota vyšplhala odpoledne ve Staňkově na Domažlicku a Plzni-Bolevci, a to shodně na 36,4 stupně Celsia, v Nepomuku bylo 34,3 stupně.

Nejvyšší teplotu v Moravskoslezském kraji v pátek meteorologové naměřili v Ostravě-Porubě. Teplota tam dosáhla 34,4 stupně Celsia. V Lučině na Frýdecko-Místecku padlo teplotní maximum staré 54 let. Teplota 32,8 stupně Celsia překonala dosavadní nejvyšší hodnotu o 0,1 stupně.

Na Vysočině meteorologové naměřili rekordní teploty na 11 stanicích, někde byla překonána maxima stará desítky let. Nejtepleji bylo v Havlíčkově Brodě, kde se rtuť teploměru zastavila na 33,7 stupně Celsia. Bylo to o čtyři desetiny více než ve stejný den roku 1921.

Také na jižní Moravě padaly teplotní rekordy. Nejtepleji bylo v Brně-Žabovřeskách a ve Strážnici na Hodonínsku, kde meteorologové shodně naměřili 35,3 stupně Celsia.

V sobotu bude ještě hůř (ještě tepleji)

Podle meteorologů se dá očekávat, že budou rekordy padat i v sobotu, kdy by měla být teplota vzduchu o jeden až dva stupně Celsia vyšší.

Konec týdne bude převážně slunečný a nejvyšší odpolední teploty se budou opět zastavovat vysoko nad 30 °C. Padat tak opět budou teplotní rekordy.

Kolem tlakové výše Antonia bude k nám od jihu až jihozápadu proudit do Česka tropický vzduch. Pouze v neděli počasí u nás částečně ovlivní studená slabá fronta, která přinese zejména do Čech místy přeháňky nebo bouřky.

V sobotu bude jasno nebo skoro jasno. Noční teploty budou klesat k 18 až 14 °C, odpolední vystoupí na 31 až 35 °C.

V neděli bude zpočátku dne opět jasno až polojasno, během dne až oblačno a místy přeháňky nebo bouřky. Noční teploty se zastaví na 20 až 16 °C, odpolední vystoupí k 31 až 35 °C. Jen na západě území bude chladněji, a to kolem 29 °C.

Modely se prozatím shodují, že převážně slunečné počasí s odpoledními teplotami až na 36 °C nás bude provázet také v prvním srpnovém pracovním týdnu.

Srpen byl za posledních 12 let desetkrát teplotně nadprůměrný oproti dlouhodobému teplotnímu normálu 16,4 °C, pouze v letech 2006 a 2005 byl teplotně podprůměrný.

Nejvíce srpnových tropických dnů bylo zaznamenáno v Praze v roce 2003, hned 14, naopak roky 2005 a 2002 nepřinesly ani jeden srpnový tropický den.

Zatímco srpen 2002 byl nejdeštivějším srpnem v historii měření s průměrnými srážkovými úhrny 177 mm, tj. 225 % normálu, a v roce 2006 byl srpen čtvrtým nejdeštivějším v historii, rok 2003 byl naopak pátým nejsušším, v průměru spadlo 31 mm, tj. 40 % normálu.

 

Právě se děje

Další zprávy