Tropy pokračují. Padly 50 let staré teplotní rekordy

ČTK Dagmar Honsová, Meteopress, ČTK
2. 8. 2013 18:15
Rekordy mají padat i v sobotu, kdy by mělo být až o dva stupně tepleji.
Foto: Reuters

Praha - Letošní červenec byl v Česku šestý nejteplejší za posledních 80 let, minulý měsíc patřil také mezi jedny z nejsušších. Průměrná teplota, tedy včetně nočních, byla 19,9 stupně Celsia.

Výsledek ovlivnily hlavně poslední červencové dny. V pátek padly v ČR dlouholeté teplotní rekordy na zhruba 80 místech. Nejtepleji bylo ve Staňkově na Domažlicku a Plzni-Bolevci, shodně 36,4 stupně.

Na šesti stanicích ve Středočeském kraji s délkou měření 30 a více let padly teplotní rekordy. Nejvyšší teplota byla naměřena v Neumětelích na Berounsku, kde dosáhla na 35,3 stupně Celsia. Byl tak překonán rekord z roku 1963.

Rekord pro tento den padl také v Příbrami a Tuhani na Mělnicku, kde bylo naměřeno 34,5 stupně a 34 stupňů Celsia. Na zbývajících stanicích v Chotusicích a Čáslavi na Kutnohorsku a Ondřejově u Prahy se páteční rekordní teploty pohybovaly od 33,9 do 33,3 stupně Celsia.

Teplé počasí v Plzeňském kraji překonalo dosavadní, padesát let starý, západočeský regionální teplotní rekord. V roce 1963 naměřili meteorologové v Nepomuku 34 stupňů, dnes tuto hranici překonalo v Plzeňském a Karlovarském kraji několik stanic. Nejvýše teplota vyšplhala odpoledne ve Staňkově na Domažlicku a Plzni-Bolevci, a to shodně na 36,4 stupně Celsia, v Nepomuku bylo 34,3 stupně.

Nejvyšší teplotu v Moravskoslezském kraji v pátek meteorologové naměřili v Ostravě-Porubě. Teplota tam dosáhla 34,4 stupně Celsia. V Lučině na Frýdecko-Místecku padlo teplotní maximum staré 54 let. Teplota 32,8 stupně Celsia překonala dosavadní nejvyšší hodnotu o 0,1 stupně.

Na Vysočině meteorologové naměřili rekordní teploty na 11 stanicích, někde byla překonána maxima stará desítky let. Nejtepleji bylo v Havlíčkově Brodě, kde se rtuť teploměru zastavila na 33,7 stupně Celsia. Bylo to o čtyři desetiny více než ve stejný den roku 1921.

Také na jižní Moravě padaly teplotní rekordy. Nejtepleji bylo v Brně-Žabovřeskách a ve Strážnici na Hodonínsku, kde meteorologové shodně naměřili 35,3 stupně Celsia.

V sobotu bude ještě hůř (ještě tepleji)

Podle meteorologů se dá očekávat, že budou rekordy padat i v sobotu, kdy by měla být teplota vzduchu o jeden až dva stupně Celsia vyšší.

Konec týdne bude převážně slunečný a nejvyšší odpolední teploty se budou opět zastavovat vysoko nad 30 °C. Padat tak opět budou teplotní rekordy.

Kolem tlakové výše Antonia bude k nám od jihu až jihozápadu proudit do Česka tropický vzduch. Pouze v neděli počasí u nás částečně ovlivní studená slabá fronta, která přinese zejména do Čech místy přeháňky nebo bouřky.

V sobotu bude jasno nebo skoro jasno. Noční teploty budou klesat k 18 až 14 °C, odpolední vystoupí na 31 až 35 °C.

V neděli bude zpočátku dne opět jasno až polojasno, během dne až oblačno a místy přeháňky nebo bouřky. Noční teploty se zastaví na 20 až 16 °C, odpolední vystoupí k 31 až 35 °C. Jen na západě území bude chladněji, a to kolem 29 °C.

Modely se prozatím shodují, že převážně slunečné počasí s odpoledními teplotami až na 36 °C nás bude provázet také v prvním srpnovém pracovním týdnu.

Srpen byl za posledních 12 let desetkrát teplotně nadprůměrný oproti dlouhodobému teplotnímu normálu 16,4 °C, pouze v letech 2006 a 2005 byl teplotně podprůměrný.

Nejvíce srpnových tropických dnů bylo zaznamenáno v Praze v roce 2003, hned 14, naopak roky 2005 a 2002 nepřinesly ani jeden srpnový tropický den.

Zatímco srpen 2002 byl nejdeštivějším srpnem v historii měření s průměrnými srážkovými úhrny 177 mm, tj. 225 % normálu, a v roce 2006 byl srpen čtvrtým nejdeštivějším v historii, rok 2003 byl naopak pátým nejsušším, v průměru spadlo 31 mm, tj. 40 % normálu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brémy na úvod baráže doma remizovaly 0:0 s Heidenheimem

Fotbalisté Brém v úvodním zápase baráže o účast v německé lize remizovali 0:0 s Heidenheimem a nevyužili výhodu domácího prostředí. Za Werder nastoupili brankář Jiří Pavlenka a obránce Theodor Gebre Selassie. Odveta se hraje v pondělí.

Brémy v posledním bundesligovém kole deklasovaly Kolín nad Rýnem 6:1, ale třetí tým druhé ligy na svém stadionu přehrát nedokázaly. Domácí mužstvo navíc v 87. minutě oslabil kapitán a obránce Niklas Moisander, který byl vyloučen po druhé žluté kartě.

Heidenheim si v závěrečné přesilovce vytvořil tlak i šance, ale Pavlenka udržel čisté konto. I tak Werderu dál hrozí první sestup po 40 letech.

Baráž o účast v německé fotbalové lize - úvodní zápas:

Brémy - Heidenheim 0:0.

Odveta se hraje v pondělí.

před 2 hodinami

Senát USA schválil sankce za bezpečnostní zákon pro Hongkong, zbývá už jen podpis prezidenta Trumpa

Americký Senát schválil sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí kontroverzního bezpečnostního zákona pro Hongkong. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ke vstupu normy v platnost zbývá už jen podpis prezidenta Donalda Trumpa. Zákon podle Washingtonu a dalších kritiků podrývá autonomii Hongkongu coby finančního centra pod čínskou správou.

Senát sankce přijal jednohlasně poté, co je ve středu rovněž bez výhrad podpořili členové Sněmovny reprezentantů. Schválená právní norma zavádí postihy subjektů, které pomáhají omezovat autonomii Hongkongu, i finančním institucím, které těmto subjektům pomáhají v podnikání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy