Upozornění před úterními vysokými teplotami platí pro Jihomoravský a Zlínský kraj a okresy Prostějov a Přerov v Olomouckém kraji. Naproti tomu pro české kraje a Vysočinu platí od úterý do středy výstraha před silnými bouřkami a povodňová pohotovost, píše Český hydrometeorologický ústav.
Podle meteorologů budou silné až velmi silné bouřky s přívalovými srážkami, nárazy větru kolem 70 kilometrů v hodině a kroupami postupovat v úterý odpoledne a večer od jihozápadu směrem k severu až k severozápadu, přičemž přes některé oblasti může přejít i více bouřek po sobě. "Nejnebezpečnějšími projevy proto budou přívalové srážky s úhrny 40 až 80 milimetrů, výjimečně i vyššími," uvedli meteorologové.
V noci na středu podle nich postoupí bouřkové pásmo nad Českomoravskou vrchovinu a do východních Čech a bude slábnout. Současně však meteorologové nevyloučili, že i ve středu se mohou v Česku vyskytnout silné bouřky a vydatné srážky.
#pocasi Zítra dopoledne se pravděpodobně bude výstraha před silnými a velmi silnými bouřkami upřesňovat. Na obrázku je pravděpodobnost srážek na zítřejší odpoledne a noc po 3 hodinách, čas je uveden v UTC (+2 h na SELČ). pic.twitter.com/B9BtDUBFdD
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) July 12, 2021
Po tropech se ochladí k 25 stupňům, pršet bude hlavně v tomto týdnu
Do středy budou v Česku tropické teploty, pak se mírně ochladí a průměrná maxima kolem 25 stupňů Celsia čekají meteorologové také v dalších třech týdnech. Srážek by mělo spadnout nejvíc v tomto týdnu. Vyplývá to z týdenní předpovědi a měsíčního výhledu počasí Českého hydrometeorologického ústavu.
V úterý se mohou teploty dostat k 31 stupňům Celsia v celém Česku, na jižní Moravě až ke 34 stupňům. Ve středu by se nad tropických 30 stupňů měl teploměr dostávat na východě země. Meteorologové od úterního večera očekávají ojediněle velmi silné bouřky s přívalovými srážkami, nárazy větru a kroupami.
Ve zbytku týdne se teploty budou pohybovat kolem 25 stupňů Celsia, podobně to má být až do 8. srpna. "Teplotně očekáváme první týden předpovědi (12. července až 18. července) mírně nadprůměrný, další tři týdny předpovědi by se měly pohybovat v mezích dlouhodobého průměru," uvedl ústav. Týdenní průměry nejnižších nočních teplot předpokládá v příštích čtyřech týdnech kolem 13 stupňů Celsia.
#vystraha Platnost: od úterý 13.07.2021 11:00 do čtvrtka 15.07.2021 00:00
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) July 12, 2021
➡️vysoké teploty
➡️silné a velmi silné bouřky
➡️povodňová pohotovost a povodňová bdělost
Bližší informace na https://t.co/EEh5QxnJea, nebo v mobilní aplikaci ČHMÚ. pic.twitter.com/dqL3sSDLYw
"Srážkově očekáváme první týden předpovědi nadprůměrný, další tři týdny předpovědi průměrné," doplnili meteorologové. Pro období od 12. července do 8. srpna je průměrný úhrn srážek 77 milimetrů. Zatím nejvíc napršelo v roce 1981, kdy meteorologové naměřili 151 litrů na metr čtvereční. Nejméně srážek spadlo v roce 1990 s úhrnem 12 milimetrů.
Dlouhodobá průměrná teplota v Česku pro období příštích čtyř týdnů je 19,2 stupně Celsia. Podle záznamů vedených od roku 1941 bylo nejtepleji v roce 1994 s průměrem 22,4 stupně Celsia, dosud nejnižší průměr 15,5 stupně zaznamenali meteorologové v roce 1961.