František Koukolík z národní referenční laboratoře pro výzkum Creutzfeldt-Jakobovy nemoci dnes uvedl, že pacientka trpí téměř zcela jistě jinou formou této choroby.
Hygienici zjišťovali, kde a jak se žena mohla nakazit.
"Budeme se zaměřovat právě na pobyty v zahraničí, potom na stravovací zvyklosti," sdělil televizi ředitel ústecké Krajské hygienické stanice Josef Trmal.
Předpokládalo se, že pacientka by mohla mít novou variantu Creutzfeldt-Jakobovy nemoci, která je označována jako lidská forma BSE. Ta se přenáší na lidi z hovězího masa, zasaženého infekční bílkovinou zvanou prion. Oficiálně se tato forma v České republice dosud neobjevila.
Hovězí a telecí maso je v Česku už několik let pečlivě kontrolováno. Pacientka tak mohla onemocnět už v době, kdy se ještě takové kontroly neprováděly. Inkubační doba nemoci totiž může být až několik desítek let.
"Je docela možné, že některé případy mohou souviset právě se šířením této nákazy v 80. a 90. letech," dodal Trmal.
Nevěděli, co má za nemoc
Žena se do nemocnice dostala na zásah příbuzných kvůli začínající demenci. Na jednotce intenzivní péče pak ležela skoro měsíc, než lékaři zjistili, co pacientce je. Nemoc šílených krav se u ní údajně potvrdila teprve před několika dny.
Šance na vyléčení ženy jsou nicméně velmi malé. "Není dosud léčba, která by zajistila přežití pacientů," vysvětlil Trmal.
Poprvé se BSE v zemi vyskytla před sedmi lety. Loni přitom poprvé od roku 2001 nebyl v České republice zjištěn ani jeden případ výskytu nemoci u zvířat. Maxima postižených kusů bylo dosaženo v roce 2005, jednalo se o osm zvířat. Od roku 2006 ale počet nakažených postupně klesal.
Od objevení BSE v Česku je na výskyt nemoci vyšetřován veškerý poražený skot nad 30 měsíců věku. Do té doby se prověřovaly jen rizikové skupiny zvířat. Naposledy testy nemoc šílených krav odhalily předloni v prosinci u desetileté uhynulé krávy z chovu ve Fojtovicích v Ústeckém kraji.