Vatikán - Papež poprvé v moderních dějinách svatořečil manželský pár, rodiče katolické světice Terezie z Lisieux z 19. století. Manželé Louis a Marie-Azelie Martinovi se podle Františka vyznačovali pokorou a laskavostí.
Kromě nich hlava římskokatolické církve kanonizovala kněze Vincenza Grossiho, jenž zemřel v roce 1917 a většinu života zasvětil pomoci chudým v severní Itálii, a španělskou jeptišku Marii Isabel Salvat y Romerovou (1926-1998) z kongregace Sester Tovaryšstva Sv. Kříže.
Papež na dnešní kanonizační mši všechny nové světce označil za vzor pro všechny díky jejich "mimořádné pokoře a dobročinnosti".
Francouzská jeptiška Terezie z Lisieux patří mezi nejuctívanější postavy katolické církve a jejich svatořečení má podle agentury Reuters vyzdvihnout úlohu rodičů při výchově svých dětí k duchovnosti a lidskosti.
Papež ocenil, že rodiče Terezie v rodině praktikovali křesťanské obřady a každý den "vytvářeli prostředí důvěry a lásky", které předurčilo povolání jejich dcer.
Martinovi měli devět dětí, z nichž ale čtyři zemřely při porodu. Všech pět přeživších dívek se stalo jeptiškami a jednou z nich byla Terezie z Lisieux, která zemřela na tuberkulózu v roce 1987, ve svých 24 letech.
Karmelitánka známá pod přezdívkou "Květinka" se stala světoznámou poté, co jí posmrtně vyšla sbírka úvah o víře Příběh duše. Za svatou byla prohlášena v roce 1925 a v roce 1944 ji papež Pius XII. prohlásil za spolupatronku Francie spolu s Janou z Arku.
Dnešního ceremoniálu se zúčastnili i italský chlapec a španělská dívka, kteří se podle církve porazili nevyléčitelné nemoci poté, co se jejich rodiče modlili k Martinovým.