Ostravský superpočítač řekne jak na povodně či dopravu

Jakub Novák
15. 1. 2012 16:40
"Černá" Ostrava vychází vstříc hi-tech sektoru
Foto: Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava

Ostrava - Účinná prevence a řešení krizových situací jako jsou povodně, nalezení způsobu, jak se vyhnout dopravním kolonám, vývoj nových léčiv a simulace mnoha různých procesů, které by se jinak musely provádět za vysokých nákladů.

A to je jen část možností, které nabídne superpočítačové centrum IT4Innovations, které v nejbližších letech vyroste v Ostravě a Brně.

První část celého projektu se rozeběhne dokonce už letos.

Centrum, jehož výstavba přijde na 1,85 miliardy korun (hrazených především z unijních fondů), bude v roce 2015 zaměstnávat na dvě stě výzkumníků.

Jedná se o jedno z velkých center excelence, mezi které dále patří například brněnský CEITEC, superlaser ELI v Dolních Břežanech a další tři výzkumná centra.

Český "národní superpočítač"

IT4Innovations je zapojeno a spolupracuje s evropskou asociací PRACE (Partnership for Advanced Computing), jehož cílem je vytvořit panevropskou superpočítačovou síť, která by vědcům i soukromému sektoru umožňovala přístup k nejvýkonnějším aplikacím.

Co je...?

Cluster - soubor počítačů propojených vysokorychlostní sítí. Na každém z nich přitom běží samostatné úlohy operačního systému.

FLOPS - zkratka pro "FLoating Point operations Per Second" - označuje počet operací v plovoucí řádové čárce za sekundu.

Používá se jako měřítko výkonnosti počítačů.

Zdroje: IT4Innovations; Wikipedie

Jeho součástí bude asi pět nebo šest superpočítačů výkonem odpovídajících tomu ostravskému; IT4Innovations bude v jeho rámci považováno za takzvané "národní superpočítačové centrum".

Vrátí se půlmiliardové investice?

Než se celý projekt dostatečně rozeběhne, má mu zpočátku pomáhat takzvaný Národní program udržitelnosti. Nicméně optimismus už nyní vzbuzuje fakt, že již v této fázi má IT4Innovations pro léta 2011 - 2015 nasmlouván výzkum v hodnotě asi 75 milionů korun.

Během pěti let fungování projektu se potom počítá s nákupem vybavení v hodnotě okolo dvaceti milionů eur (necelá půl miliarda korun).

Tato investice by se měla vrátit v podobě ušetřených nákladů, které se očekávají například od jednoho z vlajkových programů centra - prevence a řízení krizových situací, v případě Česka zejména povodní.

Mezi další možnosti využití - a tedy i návratu vložených investic - patří například zmíněná stále rostoucí oblast biotechnologií a biomedicíny, nebo vývoj algoritmů pro vývoj a testování průmyslových výrobků.

K hlavním projektům IT4Innovations bude patřit Czech Globe patřit například klimatické analýzy a modelování globálního vývoje klimatu.

Jak půjde čas?

První část projektu se rozjede příští rok a označuje se jako "malý cluster." Ten bude představovat výpočetní výkon okolo 75 TFlops (viz. infobox).

Od
Od | Foto: Reuters

Dva roky na to, v roce 2014, pak bude spuštěn hlavní výpočetní systém o výkonu 850 TFlops.

V poslední čtvrtině roku 2015 by mělo být funkčních více jak 30 tisíc jader o výkonu 5 PFlops (1 PFlops odpovídá 1000 TFlops). V centru by v tu dobu mělo působit kolem 200 pracovníků, od kterých se očekává do roku 2015 na tisíc publikací.

Kromě Ostravy se na tomto projektu podílí i brněnské Vysoké učení technické a ani jižní Morava tak nepřijde zkrátka - stát by tu mělo výzkumné středisko, které bude součástí ostravského superpočítačového centra.

 

Právě se děje

Další zprávy