V tomto termínu počítají ornitologové každoročně vodní ptáky v rámci mezinárodního sčítání už od roku 1967.
Letos se do akce zapojí dobrovolníci ve stovce zemí pěti kontinentů. Výsledky poslouží ke srovnání početnosti populací ptactva.
"V Česku pořádá zimní sčítání katedra zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy ve spolupráci s Českou společností ornitologickou," uvedla tajemnice společnosti Lucie Hošková.
Údaje získané během sčítacího víkendu podle ní slouží k vyhledání mezinárodně významných lokalit vodního ptactva a navržení opatření zlepšujících jejich ochranu.
V Čechách a na Moravě ornitologové monitorují zimní počty vodního ptactva téměř čtyřicet let. Každoročně sbírali informace v 50 až 176 lokalitách. Před dvěma lety se rozhodli rozšířit sledovaný prostor a pozvali ke spolupráci víc než 300 dobrovolných sčitatelů z řad profesionálních i amatérských ornitologů. Stejný postup zvolili i loni a pro letošní rok.
V historii zimního sčítání bylo na území České republiky zaznamenáno 80 druhů vodních ptáků. Loni ornitologové na 565 lokalitách napočítali celkem 176.223 exemplářů 51 druhů.
Nejpočetnějším druhem byla kachna divoká, následovala husa běločelá, kormorán velký, lyska černá, racek chechtavý a husa polní.