One fifth of Czech firms' capital comes from tax havens

Aktualne.cz
16. 12. 2011 13:16
Sharp increase of Czech firms' capital registered in tax havens is "alarming", say analysts
Foto: Reuters

Prague - The proportion of foreign capital in Czech companies has decreased slightly in 2011. The only exception are the investment by companies registered in tax havens - their proportion increased sharply in the same year.

This is the conclusion of the analysis of the ownership structure of Czech companies conducted by Czech Capital Investment Agency (ČEKIA).

According to the report, the proportion of domestic capital in Czech companies increased 3.5 percent this year, while foreign investment dropped by 1.9 percent.

However, foreign investment from tax havens increased by 11.7 percent, by CZK 41bil.

Skoda Plzen silently moves its seat to Marshall Islands
"If Osama were a shareholder, nobody would know"

"The slight outflow of foreign investment is caused by the uneasy situation on the market after the recent global recession and above all by fears of a new one. However, what is alarming is the sharp increase in the volume of Czech firms' capital controlled from tax havens," said ČEKIA analyst Petra Štěpánová.

Almost one fourth of the foreign investment in Czech companies comes from the Netherlands. German investment amounts to 12 percent and Austrian 10 percent.

"Many companies use the Netherlands and Cyprus only as tax headquarters, while capital and know-how usually does not come from these countries," said Štěpánková.

Czech Rep won't extradite "coal barons" to Switzerland
Secret accounts in Liechtenstein? Czechs involved too

The proportion of Indian capital in Czech companies increased by 247 percent - the largest increase, followed by the Cayman islands (148 percent) and Malta (60 percent).

However, more than three-fourths of Czech companies are owned by Czech citizens. Russian owners control 19 percent of Czech companies, Germans 12 percent.

Join CzechNews on Facebook, follow us on Twitter!

 

Právě se děje

před 16 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 52 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 1 hodinou

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy