Skoda Plzen silently moves its seat to Marshall Islands

Petr Holub
7. 10. 2011 13:25
Police is looking into ownership structure of Skoda Plzen for conflicts of interest
Marshall Islands
Marshall Islands | Foto: Wikimedia Commons

Prague - Škoda Plzeň, a Czech industrial giant that has received billions in public contracts in the last years, moved its seat to Marshall Islands.

The island country is known as one of the three countries in the world best suited for keeping the ownership structure of a company secret.

This move was made amid efforts of Czech police to look into the ownership structure of the company. Acting on evidence found by investigators in Switzerland, police is examining a possibility that among the real owners of Škoda Plzeň may be Martin Roman, who recently stepped down as the CEO of ČEZ, a Czech energy giant.

Read more: Police looks into Martin Roman's links to Skoda
Read more: Czech elite's Dubai golf trip raises suspicions

Roman has categorically denied having any direct or indirect ownership role in Škoda Plzeň.

The allegation that Roman is one of the owners of Škoda Plzeň is very serious, because in the last five years, Škoda Plzeň has received CZK 20bil (approximately EUR 800mil) in public contracts from state-owned ČEZ, directed until last month by Roman. His position in both companies would thus constitute a huge conflict of interest.

Read more: What to expect from new chief of energy giant CEZ?

The fact that Škoda Plzeň moved to the Pacific is proved by a Cyprus trade register statement Aktualne.cz has at its disposition.

A company named Maranex Finance Ltd. registered in Marshall Islands owns 6,800 shares of Skoda Industry (Europe) Ltd., a company registered in Cyprus. Another 13,200 shares of the same Cyprian company is owned by Conitor Terra Ltd. from Guernsey, a British island.

And since March 2011, Skoda Industry (Europe) Ltd. is the only owner of Škoda Transportation - a parent company to several other Czech firms linked to Škoda Plzeň.

Skoda Plzen ownership structure - in 2009 and at present (click on the picture to see a larger version)
Skoda Plzen ownership structure - in 2009 and at present (click on the picture to see a larger version) | Foto: Aktuálně.cz

The official owners of Škoda Transportation are their managers Tomáš Krsek and Martin Korecký together with their colleagues from an allied company Appian - Jiří Diviš and Marek Čmejla.

Škoda Transportation admitted that its shares are held by Conitor and Maranex. However, the company said that the only shareholders of the two mentioned companies are Krsek, Korecký, Diviš and Čmejla - the official owners of Škoda Transportation.

However, the commercial code in Marshall Islands and, to a lesser degree, in Guernsey makes it impossible to verify the real ownership structure of companies registered in the countries, unless the owners themselves allow it.

Aktuálně.cz asked the four managers and official owners of Plzeň Transportation to reveal documents proving their ownership roles in Coniter and Maranex, but they refused. And they could refuse even if they were asked by police investigators. In other words, there is no way to verify the real owners of Coniter and Maranex.

Join CzechNews on Facebook, follow us on Twitter

 

Právě se děje

před 7 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 7 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy