Ve sněmovně vystoupí "antivaxeři". Podle imunologa je to ostuda, Prymula účast zrušil

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
9. 11. 2023 16:24
Zhodnotit současný pohled na opatření proti covidu si klade za cíl konference, která se bude konat 20. listopadu ve sněmovně. Na akci pořádané pod záštitou poslance SPD Vladimíra Zlínského ale budou převládat zastánci názoru, že očkování je nebezpečné. Je to ostuda, uvedl imunolog Zdeněk Hel v dopise vedení sněmovny. Souhlasí s ním i exministr Roman Prymula, který svou účast na akci zrušil.
Snímek z demonstrace odpůrců očkování. Ilustrační foto.
Snímek z demonstrace odpůrců očkování. Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Pod zkratkou SMIS se skrývá Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků. Vzniklo během covidové pandemie, a to zejména na protest proti plošným opatřením a očkování. A působí dodnes. "Konečně promluvíme v parlamentu," ohlásilo sdružení v nedávném příspěvku na svém Facebooku. 

Na konferenci "Vakcinace proti onemocnění covid-19 - současný pohled", která se bude konat 20. listopadu v Poslanecké sněmovně a sdružení ji spolupořádá, vystoupí třeba matematik Tomáš Fürst, imunolog Jaroslav Turánek nebo epidemiolog Jiří Beran. Společně podle programu zanalyzují protiepidemická opatření a bezpečnost očkování.

Akce ale vzbuzuje rozpaky. Imunolog Zdeněk Hel z Alabamské univerzity zaslal otevřený dopis předsedkyni sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09), ve kterém žádá zrušení semináře. Převládat totiž budou řečníci, kteří označují očkování proti covidu za nebezpečné a šíří neověřené informace.

"Tato akce je nevyvážená a její konání na půdě Poslanecké sněmovny zvýší vědecky nepodložené obavy občanů z očkování. Podobné dezinformace rozvracejí důvěru v lékaře, experty a státní instituce. Tím přímo ohrožují zdraví a životy občanů Česka, včetně těch nejvíce bezbranných," uvedl v dopise.

Matematik Fürst například očkování proti covidu spojuje se zvýšenou neplodností, snížením počtu narozených dětí a také s desetitisíci předčasných úmrtí, což podle něj země tají s pomocí "obludného cenzurního aparátu". Ve svých textech také používá výrazy jako "covidová totalita". Podobné názory zastává i Turánek a další přednášející.

Podle Hela ovšem tyto názory odporují současnému vědeckému poznání. Akce dává zdání legitimity organizátorům, kteří šíří odborně neověřené informace a jejich činnost může způsobit celospolečenské škody, míní.

"Neberu aktérům ústavou zaručené právo svobodně se vyjadřovat a vzájemně se utvrzovat ve svých konspiračních teoriích. Nechť tak ale činí v objektu pronajatém od privátního subjektu, nikoliv v důstojných prostorách veřejné státní instituce. Byla by to pro naši zemi ostuda," dodal Hel.

Akce je vyvážená, hájí se poslanec. Prymula ale nepřijde

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Pekarová Adamová v reakci pro Aktuálně.cz upozornila na to, že není v její pravomoci rušit akce, kterým dá zvolený poslanec záštitu. "Jakkoli se mi podobné spolky a jejich názory příčí, odpovědnost za pořádání konference nese poslanec SPD Vladimír Zlínský," uvedla Pekarová Adamová. 

Zlínský každopádně akci nezruší. Coby zástupce opozice a "občanů, kteří mají kritický postoj k proticovidovým opatřením", považuje za své právo podobné semináře na půdě sněmovny pořádat.

"Nálepkování jiného než oficiálního názoru dezinformačním narativem, a z toho důvodu vylučování jiných než uznávaných názorů z celospolečenské diskuse, odmítám. Z mého pohledu je třeba zhodnotit a analyzovat všechna proticovidová opatření, a to včetně vakcinace, aby se předešlo chybám, pokud by nás zasáhla nová pandemie," řekl pro Aktuálně.cz.

Odmítá, že by konference měla být nevyvážená. Na akci pozval ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) a účast přislíbil i Roman Prymula, který tuto funkci zastával na podzim 2020 a podílel se tedy na zavádění proticovidových opatření. "Zastánci vakcinace budou mít prvotřídní příležitost obhájit své názory," slíbil Zlínský.

Jenže Prymula po Helově dopisu obrátil. Účast zrušil. "Když jsem dnes viděl seznam účastníků, kde jsou prakticky všichni antivaxeři, nepovažuji svoji účast za vhodnou a akce se nezúčastním," uvedl.

Podobně sporná situace nastala minulý týden i v horní komoře parlamentu. Senátorka Jana Zwyrtek Hamplová (za hnutí Nezávislí) chtěla na její půdě uspořádat seminář "Pravdivé informace jako jediná cesta z doby covidové", komise pro práci Kanceláře Senátu jí ale neschválila žádost o zapůjčení jednací místnosti. Zwyrtek Hamplová tak předsedovi Miloši Vystrčilovi (ODS) napsala dopis, ve kterém to nazvala diskriminací a pohrozila ústavní stížností. 

Video: Novinářka mapuje dezinformační scénu. Postupuje to, už se to netýká jen chudých, říká (15. 6. 2023)

Spotlight Aktuálně.cz - Ivana Svobodová | Video: Jakub Zuzánek
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy