Zítko k soudu nepřišel, jeho příznivci ano. Soudkyně jich několik nechala vyvést

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 4. 2024 9:49
Osmapadesátiletý Pavel Zítko, který čelí obžalobě z trestného činu šíření poplašné zprávy, se v pátek k okresnímu soudu v Chomutově nedostavil. Hned na začátku jednání soudkyně Iva Dvořáková napomenula veřejnost, která se dožadovala slova, poté některé příznivce obžalovaného vykázala ze soudní síně.
Pavel Zítko
Pavel Zítko | Foto: ČTK

Zítkovi stoupenci tvrdili, že jsou jeho zmocněnci a zpochybňovali legitimitu soudu. Někteří jednání natáčeli. Soudkyně uvedla, že si Zítko odmítl předvolání k soudu převzít, a jednání odročila na 24. května.

Zítko obžalobě čelí zřejmě kvůli tomu, že v době pandemie covidu mimo jiné zpochybňoval existenci viru a ve svých videích mluvil o negativních zdravotních důsledcích očkování proti koronaviru. Státní zástupce David Verner řekl pouze to, že je Zítko obviněný kvůli šíření poplašné zprávy. "Další informace sdělit nemůžu," doplnil. Mluvčí okresního soudu Gabriela Petrásková Hüttlová řekla, že nemůže zveřejnit, čeho se obvinění týká ani příslušný paragraf, "neboť obžaloba nebyla doručena oprávněným osobám."

Zítkovi příznivci u soudu skandovali "Násilí!" a napadali přivolanou justiční stráž. Několik z nich soudkyně dala vyvést, dohady pak pokračovaly ještě na chodbě. Soudkyně poté upozornila, že pokud bude někdo z veřejnosti znovu narušovat jednání, také ho vykáže. Upozornila, že Zítkovým zmocněncem může být pouze advokát.

Budovu soudu hlídali od rána policisté. Hodinu před zahájením jednání jich tam bylo kolem dvaceti, včetně psovodů a příslušníků antikonfliktního týmu. Další policisté byli v budově. Soud přijal kvůli jednání mimořádná opatření.

Místa pro veřejnost byla omezená na 35 míst, zájemci dostávali vstupní kartičku. Lidé mohli začít vcházet v 7:30 po jednom, podstupovali standardní bezpečnostní kontrolu.

V soudní síni bylo zakázané pořizovat zvukové a obrazové záznamy. Soud omezil pohyb po budově. Zavřená zůstala podatelna, pokladna a informační centrum.

Zítko bývá označován za dezinformátora. Kandidovat chtěl při loňských volbách na prezidenta, ale nepředložil dostatečný počet občanských podpisů, proto ho ministerstvo vnitra do voleb nepustilo. Loni v říjnu ho policie zadržela na dálnici D7 kvůli podezření ze zpronevěry.

Zítko na sebe v minulosti upozornil například u Obvodního soudu pro Prahu 8, kde hlasitými projevy a skandováním spolu s dalšími lidmi vyjadřoval podporu několika obžalovaným.

Video: Policie zakročila proti dezinformátorovi Zítkovi, který neuposlechl výzev při silniční kontrole (12. 10. 2023)

Policie zakročila proti dezinformátorovi Zítkovi, který neuposlechl výzev při silniční kontrole | Video: Facebook/Pavel Zítko
 

Právě se děje

Další zprávy