Neonacistům v Berlíně pomáhají Češi, blokují je odpůrci

ČTK ČTK
6. 8. 2011 17:46
Sto padesát českých extremistů má pomáhat v Berlíně vylepovat plakáty
Němečtí neonacisté
Němečtí neonacisté | Foto: Reuters

Berlín - V převaze svých odpůrců se ocitli němečtí neonacisté na svých akcích, které si naplánovali na tento víkend.

Extremisté se sešli hned na čtyřech místech Německa a na jejich akci v Berlíně má pomáhat i sto padesát extremistů z Česka.

V dolnosaském Bad Nenndorfu se sešla zhruba tisícovka demonstrantů pod heslem "Pestře místo hnědě". Reagovali na  "smuteční pochod" k bývalému výslechovému centru spojenců. Neonacisté chtějí z městečka udělat své poutní místo. Policie tam dnes napočítala 500 až 600 extremistů.

Obyvatelé obce podél trasy pochodu pořádaly vlastní akce, jimiž dávali neonacistům najevo, že jim Bad Nenndorf nepřenechají.

V durynské Geře v centrální části Německa dnes odpůrci nacismu uspořádali blokádu v sedě a modlitbu za mír.

Češí lepí plakáty

Jejich akce jsou namířeny proti neonacistickému koncertu Rock für Deutschland (Rock pro Německo), jehož se má zúčastnit až 1800 pravicových extremistů. Nejméně stejný počet lidí by se mohl zúčastnit demonstrace proti neonacismu.

V meklenburském Jamelu se naopak koná hudební festival odpůrců neonacistů, kteří chtějí tuto vesničku poblíž Wismaru už několik let ovládnout.

V obci poblíž Baltského moře žijí téměř výhradně neonacisté a pravicoví extremisté. Směrovky u hlavní silnice prý ukazují k Vídni, Paříži a Braunau am Inn, rodišti Adolfa Hitlera.

Na příjezd pravicových extremistů se chystá Berlín. Až 150 pravicových extremistů z České republiky se podle berlínské policie hodlá připojit k akcím německé krajní pravice. V noci z dneška na neděli by mohli pomáhat s vylepováním plakátů před regionálními volbami. Vyloučen není ani průvod metropolí.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy