Neonacistům v Berlíně pomáhají Češi, blokují je odpůrci

ČTK ČTK
6. 8. 2011 17:46
Sto padesát českých extremistů má pomáhat v Berlíně vylepovat plakáty
Němečtí neonacisté
Němečtí neonacisté | Foto: Reuters

Berlín - V převaze svých odpůrců se ocitli němečtí neonacisté na svých akcích, které si naplánovali na tento víkend.

Extremisté se sešli hned na čtyřech místech Německa a na jejich akci v Berlíně má pomáhat i sto padesát extremistů z Česka.

V dolnosaském Bad Nenndorfu se sešla zhruba tisícovka demonstrantů pod heslem "Pestře místo hnědě". Reagovali na  "smuteční pochod" k bývalému výslechovému centru spojenců. Neonacisté chtějí z městečka udělat své poutní místo. Policie tam dnes napočítala 500 až 600 extremistů.

Obyvatelé obce podél trasy pochodu pořádaly vlastní akce, jimiž dávali neonacistům najevo, že jim Bad Nenndorf nepřenechají.

V durynské Geře v centrální části Německa dnes odpůrci nacismu uspořádali blokádu v sedě a modlitbu za mír.

Češí lepí plakáty

Jejich akce jsou namířeny proti neonacistickému koncertu Rock für Deutschland (Rock pro Německo), jehož se má zúčastnit až 1800 pravicových extremistů. Nejméně stejný počet lidí by se mohl zúčastnit demonstrace proti neonacismu.

V meklenburském Jamelu se naopak koná hudební festival odpůrců neonacistů, kteří chtějí tuto vesničku poblíž Wismaru už několik let ovládnout.

V obci poblíž Baltského moře žijí téměř výhradně neonacisté a pravicoví extremisté. Směrovky u hlavní silnice prý ukazují k Vídni, Paříži a Braunau am Inn, rodišti Adolfa Hitlera.

Na příjezd pravicových extremistů se chystá Berlín. Až 150 pravicových extremistů z České republiky se podle berlínské policie hodlá připojit k akcím německé krajní pravice. V noci z dneška na neděli by mohli pomáhat s vylepováním plakátů před regionálními volbami. Vyloučen není ani průvod metropolí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy